İdrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatan çocuk hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of child patients hospitalized with the diagnosis of urinary tract infection
  1. Tez No: 706553
  2. Yazar: ÖZLEM TERZİ DUMAN
  3. Danışmanlar: UZMAN EMİNE TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada hastanemize idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatırılan hastaların epidemiyolojik ve klinik özellikleri ile birlikte idrar yolu enfeksiyonuna yol açan etkenlerin profilini ve antibiyotik duyarlılıklarını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2009-Eylül 2012 tarihleri arasında idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatırılan 0-15 yaş arası 216 hastanın dosyaları retrospektif olarak taranarak klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Kesin idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların yaş ortalaması 3,75±3,73; kız/erkek oranı 2/1 idi. En sık semptom olarak ateş görüldü. Kesin idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda idrarda nitrit ve idrarda lökosit kümesi pozitifliği anlamlı derecede yüksek saptandı. Hastaların %43' ünde idrar kültüründe üreme saptandı. İdrar kültüründe en fazla Escherichia coli üredi. Antibiyotiklerden ampisilin, sefuroksim, seftriakson, trimetoprimsulfometaksazol için direnç oranları yüksek; aminoglikozidler, nitrofurantoin ve karbapenemler için direnç oranları düşük saptanarak literatür ile uyumlu bulundu. Sonuç: Bu çalışmada idrar kültüründe üreme olan hastalarda, idrarda nitrit ve lökosit kümesi pozitifliği anlamlı derecede yüksek saptandı. İdrar kültürü sonucu olmayan hastalarda, idrar yolu enfeksiyonu tanısı koyup tedaviye erken başlayabilmek için bu veriler kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde sık kullanılan antibiyotiklere karşı ise yüksek direnç oranları bulundu. Bu nedenle başlangıç tedavisi olarak bu antibiyotikler tercih edildiğinde, antibiyotik duyarlılık testine göre tedavi tekrar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: İn this study, we aimed to investigate the factors that cause urinary tract infections and antibiotic susceptibility profile with the epidemiological and clinical features among children hospitalized with the diagnosis of urinary tract infection. Material and Methods: To evaluated retrospectively and the clinical and laboratory features 216 patients with 0-15 years old, who were hospitalized with a diagnosis of urinary tract infection in September 2009-September 2012 in our Pediatric Clinic. Results: The average age of patients with precise urinary tract infection was 3,75±3,73; the male/female ratio was2/1. Fever was seen as the most common symptom. In patients with exact urinary tract infection, urine nitrite and higher positivity leukocytes were significantly detected. %43 of patients had positive urine culture. Mostly the Escherichia coli was propagated in urine culture. The resistance was determined in high rates for the antibiotics ampicillin, cefuroxime, ceftriaxone, trimethoprim-sulfamethoxazole; low rates against the aminoglycosides, nitrofurantoin, and carbapenems, and found in accordance with the literature. Conclusion: In this study, urine nitrite and higher positivity leukocytes were detected significantly high among patients with a positive urine culture. In patients without the result of urine culture, these data can be used in order to start early diagnosis and treatment of urinary tract infection. The high resistance rates were found to antibiotics commonly used to treat urinary tract infections. Therefore, when these antibiotics are chosen as initial treatment, therapy should be reconsidered based on antibiotic susceptibility testing.