Akut akciğer hasarı nedeniyle yoğun bakımda mekanik ventilatör ihtiyacı olan hastalarda farklı enteral ürünlerle beslenmenin oksijenizasyon ve oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of nutrition with different enteral products on oxygenization and oxidative stress in patients requesting a mechanical ventilator in intensive care due to acute lung damage
- Tez No: 706554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YAĞMURDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Akut Akciğer Hasarı (ALI)-Akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS), her iki akciğeri de etkileyebilen alveol epiteli ve endotel hasarı görülen, akut inflamasyon ve proteinden zengin nonkardiyojenik pulmoner ödemle karakterize, oksijen tedavisine cevap vermeyen akut solunum yetmezliği sendromudur. Patofizyolojisi iyi bilinmesine karşın halen mortalitesi yüksek bir hastalık grubudur. Çalışmamızda mekanik ventilatör ile takip edilen ALI-ARDS hastalarında EPA, GLA ve antioksidanla zenginleştirilmiş beslenme ürünleriyle, standart enteral nutrisyon ürünlerin antioksidan düzeylerine ve klinik parametrelere etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız yoğun bakımda yatan, ALI/ARDS olan 31 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastalar rastgele olarak iki gruba ayrıldı. Grup EG, (EPA, GLA ve antioksidanla zenginleştirilmiş ürünle beslenengrup, n=16) ile Grup S (izokalorik izonitrojenöz standart enteral ürünle beslenen grup, n=15) yedi gün boyunca yalnızca enteral yoldan beslenmiştir. Grup K (sağlıklı sigara içmeyen gönüllü, n=10) kan örneklerinin sonuçları referans kabul edilerek ALI/ARDS hastalarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Hastaların yatışının bir, dört ve yedinci günlerinde alınan kan örneklerinde GSH-Px, SOD, XO, CAT, MDA düzeyi bakılmıştır. Hastaların yedi gün boyunca PaO2/FiO2, PEEP, PIP ve dakika ventilasyon değerleri kaydedilmiştir. Hastaların temel özellikleri, laboratuar sonuçları ve klinik parametreler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Grup S ile Grup EG arasında hastaların temel özelliklerinde bir fark bulunamamıştır. Hastaların laboratuar sonuçlarında Grup EG ile Grup S arasında ilk alınan kan örneklerinde fark bulunamamış olup Grup K'ya göre GSH-Px, XO gibi antioksidan enzimler düşük ve lipid peroksidasyon ürünleri de yüksek bulunmuştur. 4 ve 7. günlerde alınan örneklerde Grup EG'de GSH-Px'da ve XO'da anlamlı artış, MDA'da anlamlı bir azalma meydana gelmiştir. Hastaların klinik göstergelerinde yedi gün boyunca yapılan takiplerde hem başlangıca göre hem de gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak akut akciğer hasarı nedeniyle yoğun bakımda mekanik ventilatör ihtiyacı olan hastalarda EPA, GLA ve antioksidanla zenginleştirilmiş ürünle enteral beslenmenin antioksidan düzeylerine olumlu etkileri olmakla birlikte bu etkilerin hücresel düzeyde kaldığı, klinik göstergeler açısından standart ürünle beslenmeye herhangi bir üstünlüğü olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute Lung Injury (ALI)-Acute respiratory distress syndrome (ARDS) is an acute respiratory failure syndrome that does not respond to oxygen therapy, characterized by acute inflammation and protein-rich noncardiogenic pulmonary edema, with alveolar epithelium and endothelial damage that can affect both lungs. Although its pathophysiology is well known, it is still a disease group with high mortality. In our study, we aimed to compare the effects of EPA, GLA and antioxidant-enriched nutritional products and standard enteral nutrition products on antioxidant levels and clinical parameters in ALI-ARDS patients followed up with mechanical ventilation. Our study was carried out with 31 patients with ALI/ARDS hospitalized in the intensive care unit. The patients were randomly divided into two groups. Group EG (group fed with EPA, GLA and antioxidant-enriched product, n=16) and Group S (group fed with isocaloric isonitrogenous standard enteral product, n=15) were fed only enterally for seven days. Group K (healthy non-smoker volunteers, n=10) blood samples were compared with the results of ALI/ARDS patients as reference. There was no difference in the basic characteristics of the patients between Group S and Group EG. In the laboratory results of the patients, no difference was found in the first blood samples taken between Group EG and Group S, and antioxidant enzymes such as GSH-Px, XO were found to be low and lipid peroxidation products were higher compared to Group K. In the samples taken on the 4th and 7th days, there was a significant increase in GSH-Px and XO, and a significant decrease in MDA in Group EG. There was no significant difference in the clinical indicators of the patients during the seven-day follow-up, both from baseline and between the groups. There was no difference in the basic characteristics of the patients between Group S and Group EG. In the laboratory results of the patients, no difference was found in the first blood samples taken between Group EG and Group S, and antioxidant enzymes such as GSH-Px, XO were found to be low and lipid peroxidation products were higher compared to Group K. In the samples taken on the 4th and 7th days, there was a significant increase in GSH-Px and XO, and a significant decrease in MDA in Group EG. There was no significant difference in the clinical indicators of the patients during the seven-day follow-up, both from baseline and between the groups. As a result, it is seen that enteral nutrition with EPA, GLA and antioxidant-enriched product has positive effects on antioxidant levels in patients who need mechanical ventilators in intensive care due to acute lung injury, but these effects remain at the cellular level and there is no superiority to nutrition with standard product in terms of clinical indicators.