COVID-19 pandemisinde iş güvencesizliği algısı: Tıbbi mümessiller üzerinde bir araştırma
Perception of job insecurity in the COVID-19 pandemic: A research on medical representatives
  1. Tez No: 706598
  2. Yazar: BESTE BALUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İş güvencesizliği, yıllar boyunca araştırmacıların ilgisini çeken bir kavram haline gelmiş ve konuyla ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. İş güvencesizliği kavramı çalışanlar açısından büyük önem taşıyan bir kavramdır, çünkü çalışanlar çalıştıkları işletmede kendilerini her açıdan güvende hissetmek isterler. İş güvencesizliğinin hissedildiği bir iş yerinde çalışanlar işini kaybetme korkusu, geleceğe dair kaygı gibi çeşitli olumsuz durumlarla karşılaşır ve bu durum çalışanların çalışma performansını ve iş verimliliğini olumsuz yönde etkiler. 2020 yılında Covid-19'un başlamasıyla dünya ekonomisi gerilemeye başlamış ve zorunlu eve kapanmalardan ötürü birçok iş yeri kapanmak zoruna kalmıştır. Ayrıca işverenler çalışanları işten çıkarmak zorunda kalmıştır. Bu durum çalışanlar açısından iş güvencesizliği kavramının daha yoğun hissedilmesine neden olmuştur. Diğer iş alanlarında olduğu gibi ilaç mümessilleri de Covid-19 döneminde iş güvencesizliğini yaşamış ve bu durumdan etkilenmiştir. Bu bağlamda iş güvencesizliği kavramı özellikle bu dönemde ele alınması gereken bir konudur. Bu doğrultuda bu çalışma Covid-19 salgını döneminde iş güvencesizliğini tıbbi mümessiller açısından incelemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
Job insecurity has become a concept that has attracted the attention of researchers for years and many studies have been written on the subject. Job insecurity is a term that is very important for employees, because employees want to feel safe in the enterprise they are employed. In a workplace where employees feel job insecurity face a number of negative situations including the fear of losing job and future related anxiety an this situation affects work performance and work productivity of employees in a negative way. Global economy started to worsen when Covid-19 started in 2020 and many stores had to close because of lockdowns. Furthermore, employers had to dismiss employees. This situation caused job insecurity to be felt more intensely by employees. As in other fields of work, pharmaceutical representatives also experienced job insecurity during Covid-19 pandemic and they were affected by this situation. In this regard, job insecurity is a term that needs to be examined especially in this period. Within this context, this study aims to examine job insecurity for pharmaceutical representatives during Covid-19 pandemic.