Habermas'ın kamusal alan kavramı bağlamında Avrupa Parlamentosu seçimleri analizi
Analysis of the European Parliament elections in the context of Habermas' concept of public sphere
  1. Tez No: 706610
  2. Yazar: DOĞA MIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ GÜNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Avrupa Parlamentosu kurulduğu tarihten itibaren birçok disiplin içerisinde incelenme fırsatı bulmuştur. Geçirdiği dönüşümler ve demokrasi açığı sorunu konuya ilgisi olanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu bağlamda tezin problemi Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yıllara göre kıyaslandığında azalan bir oranla gerçekleşmesi olarak belirlenmiştir. Tezin temel amacı Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yaşanan düşük katılımı Habermas'ın kamusal alan kavramıyla mercek altına almaktır. Literatürde ayrı ayrı olarak hem seçimler incelenmiş hem de Habermas'ın çalışmaları araştırılmıştır. Ancak çalışma kamusal alan kavramıyla seçimleri incelemesi bağlamında literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Tezin sorusu vatandaşların seçimlere neden düşük düzeyde katıldığı ile ilgilidir. Bu sebeple tezin ortaya attığı hipotez Avrupa Parlamentosu'nun kamusal alan olarak görülebileceği ancak verimli düzeyde çalışamadığı varsayımıyla kurulmuştur. Tezde kullanılan yöntem ikincil verilere dayanılarak yapılan betimsel analiz yöntemidir. Çalışmada Habermas'ın kamusal alan kavramıyla kastettiği analizler ortaya konulmuş, Avrupa Parlamentosu'nun tarihi, hukuki, iktisadi ve sosyolojik gelişimleri incelenmiş ve son olarak kamusal alan kavramı ile Avrupa Parlamentosu seçimleri birleştirilmiştir. Tezde elde edilen bulgular değerlendirildiğinde Avrupa Parlamentosu'nun Habermas'ın analiz ettiği siyasi kamusal alana benzetilebilmesinin mümkün olduğu iddia edilebilir niteliktedir. Dolayısıyla demokrasi açığına sebep olan ana sorunun Habermas'ın olmasını beklediği gibi bir siyasi kamusal alanın yetersizliği varsayımıdır. Mevcut soruna çözüm olarak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan vatandaşların eleştirel rasyonel bir tutumla özdeşleştikleri takdirde Avrupa Parlamentosu içinde siyasi kamusal alanın gelişiminde başat aktör olabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since its foundation, the European Parliament has had the opportunity to be studied in many disciplines. The changes it has undergone and the problem of the democratic deficit have managed to attract the attention of those interested in the subject. In this context, the problem of the thesis is that the European Parliament elections are held with a decreasing rate when compared to years. The main objective of the thesis is to examine the low turnout rates in the elections fort he European Parliament with Habermas's notion of the public sphere. In the literature, both elections and Habermas's studies have been examined separately. However, this study aims to contribute to the literature related to the study of elections with the notion of the public sphere. The question of the thesis is the reason for low voter turnout rates. For this reason, the hypothesis put forward by the thesis is based on the assumption that the European Parliament can be seen as a public space but cannot function efficiently. The method used in this thesis is that of descriptive analysis based on secondary data. The study analyzes what Habermas means by the notion of the public sphere, examines the historical, legal, economic, and sociological developments of the European Parliament, and finally links the concept of the public sphere to the elections to the European Parliament. Evaluating the findings obtained in this thesis, one can claim that it is possible to compare the European Parliament with the political public sphere analyzed by Habermas. Therefore, the main problem that causes the democracy deficit is the assumption of the inadequacy of a political public space, as Habermas expects it to be. As a solution to the current problem, it is emphasized that the citizens who participate in the European Parliament elections can be the leading actor in the development of the political public sphere in the European Parliament if they identify themselves with a critical rational attitude.