Lise öğrencilerinin ve ebeveynlerinin beden eğitimi dersine ilişkin tutumları (Kahramanmaraş ili örneği)
High school students 'and their parents' attitudes towards physical education lesson (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 706650
  2. Yazar: HASAN GİRGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER DÖŞYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma Kahramanmaraş ilinde öğrenim gören ortaöğretim öğrenci ve ebeveynlerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını saptamak amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Kahramanmaraş ilinde ikamet eden orta öğretim öğrenci ve ebeveynleri evreni oluştururken; örneklemini ise evren içinden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 334 ortaöğretim öğrencisi ve 349 ebeveyn olmak üzere toplamda 683 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Güllü ve Güçlü (2009) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği ve Öncü ve Güven (2011) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi Dersine Yönelik Ana-Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS(26.0) paket proğramı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler analiz edilmeden önce normallik sınaması Kolmogorov Smirnov testi Levene testi ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği görüldüğünden ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem t testi, çoklu karşılaştırmalar için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Anova testi sonuçlarına göre anlamlı farklılığın görüldüğü durumlarda farkın kaynağını bulmak için Scheffe testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the attitudes of secondary school students and their parents studying in Kahramanmaraş towards physical education and sports lessons. In line with the purpose of the research, secondary school students and their parents residing in Kahramanmaraş constitute the universe; The sample consisted of a total of 683 people, including 334 secondary school students and 349 parents, who volunteered to participate in the research. Physical Education Attitude Scale developed by Güllü and Güçlü (2009) and Parent Attitude Scale towards Physical Education Lesson developed by Öncü and Güven (2011) were used to collect data in the research. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS(26.0) package program. Before analyzing the obtained data, normality test was tested with Kolmogorov Smirnov test and Levene test. Since the data showed a normal distribution, independent sample t-test was used for paired comparisons and one-way analysis of variance (ANOVA) was used for multiple comparisons. In cases where there is a significant difference according to the Anova test results, the Scheffe test was used to find the source of the difference.