Hazır giyim işletmelerinde süreç geliştirme çalışmalarının işletme performansına etkisi ve örnek bir uygulama
The effect of process improvement studies on business performance in apparel business and an example of case studies
  1. Tez No: 706651
  2. Yazar: TUĞBA ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yeni teknolojik buluşlar, değişen tüketici davranışları, küreselleşme gibi pek çok faktörün etkisiyle birlikte pazar yapısındaki değişimler, eskisine göre çok daha dinamik bir şekil almıştır. Bu dinamik yapı işletmeleri rekabet edebilmede daha esnek ve etkin üretim yapıları kazanmaya zorlamaktadır. Rekabet ortamının beklediği gibi yüksek verimlilik ve performans, esnek bir yapı ve de düşük maliyet ile üretimlerini gerçekleştirme amacında olan tüm hazır giyim işletmelerinin süreçlerini yönetmesi ve beraberinde süreç geliştirme/iyileştirme çalışmalarına gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bayan ceket üretiminde uygulanan farklı dikim süreçlerinin; işlem, iş gören, çıktı miktarı, kalite ve esneklik boyutlarında karşılaştırıldığı bu araştırma, survey araştırma tekniklerinden vaka incelemesi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Konya ilinde faaliyet göstermekte olan küçük ölçekli üç hazır giyim işletmesi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgurdan yola çıkarak işletmelerin genel göstergeleri ve esneklik durumlarının benzer dağılımlar gösterdiği saptanmış her üç işletmede de süreçler içerisinde katma değer oluşturmayan faaliyetler tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda hazır giyim işletmelerine bayan ceket üretimi için bir süreç ve süreç iyileştirme çalışmaları için bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changes in market structure have become more dynamic than the old one with the influence of the factors like; new technological inventions, changing consumer attitude, globalizm and so on. This dynamic structure forces the enterprises to gain more supple and affective mode of production to be able to compete. It is necessary for all of the ready-made clothing enterprises which aim to realize their production with high productivity and performance, flexible structure and lower cost, as competition requires, to manage the process and also to attach importance to the studies on process improvement. This research, in which procedure, worker, output quantity, dimensions of quality and flexibility oh the different sewing process applied to female's jacket production have been compared, has been realized with the case analysis method, one of the survey research techniques. Three small-measured ready-made clothing enterprises, which run in Konya, exemplify the research. Having regard to the findings gained from the research, it has been fixed that all of these three enterprises have occupations which do not constitute supplementary worth in the process. And also it has been fixed that these enterprises have displayed similar distribution in their general indicators and flexibility. A pattern process has been introduced for the production of female jacket and a methodology for the process improvement studies with the data gained from the research.