Genç yetişkinlerde savunma mekanizmaları ve erken dönem uyum bozucu şemaların incelenmesi
The relationship between defense mechanisms and early maladaptive schemas in young adults
- Tez No: 706700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, genç yetişkinlerin kullandıkları psikolojik savunma mekanizmaları ve erken dönem uyum bozucu şemaların incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada veri toplamak amacıyla katılımcılara Savunma Biçimleri Testi 40 maddelik form (SBT-40), Young Şema Ölçeği 90 maddelik form (YŞÖ-KF3) ve araştırmacı tarafından bu çalışma için oluşturulan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmada istatistiksel değerlendirme“SPSS 24.0 for Windows”programı kullanılarak yapılmış ve yorumlanmıştır. Araştırmaya 18-35 yaş aralığında 448 kişi katılmış olup ölçekler ağırlıklı olarak çevrimiçi olmak üzere çevrimiçi ve yüz yüze uygulanmıştır. Araştırma sonuçları ve sınırlılıkları ilgili literatür göz önünde bulundurularak tartışılmıştır. Bulgular: Erken dönem uyum bozucu şemalardan duygusal yoksunluk alt boyutu cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir, kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. Karamsarlık ve onay arayıcılık da anlamlı bir farklılık göstermiştir ve erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. Savunma mekanizmalarından yalıtma, otistik fantezi, disosiyasyon cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir ve kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. Yüceltme, mizah, değersizleştirme ve bedenselleştirme de cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermiştir ve erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. 18-21 yaş arası genç yetişkinlerde duygusal yoksunluk, karamsarlık, sosyal izolasyon/güvensizlik, duyguları bastırma, kusurluluk ve dayanıksızlık şemaları daha fazla görülürken yansıtma ve otistik fantezi savunma mekanizmaları da aynı yaş aralığında daha yüksek bulunmuştur. Bekarlarda erken dönem uyum bozucu şema alt boyutlarından duygusal yoksunluk ve ayrıcalıklık/yetersiz öz denetim daha yüksek bulunurken savunma mekanizmaları alt boyutlarından otistik fantezi de benzer şekilde daha yüksek bulunmuştur. Lise ve altı eğitim düzeyindeki bireylerde duygusal yoksunluk, karamsarlık, sosyal izolasyon/güvensizlik, kusurluluk, tehditler karşısında dayanıksızlık şemaları daha fazla görülürken yüceltme, yansıtma ve yalıtma savunma mekanizmaları da aynı eğitim düzeyinde yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda duygusal yoksunluk şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; başarısızlık şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; karamsarlık şeması ile nevrotik savunma mekanizmaları boyutları arasında; sosyal izolasyon/güvensizlik şemaları ile immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; duyguları bastırma şeması ile olgun ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; onay arayıcılık şeması ile olgun, nevrotik immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; iç içe geçme şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; ayrıcalıklık/yetersiz özdenetim şemaları ile olgun, nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; kendini feda şeması ile olgun, nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; terk edilme şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; cezalandırılma şeması ile olgun, nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; kusurluluk şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında; tehditler karşısında dayanıksızlık şeması ile nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında ve yüksek standartlar şeması ile olgun, nevrotik ve immatür savunma mekanizmaları boyutları arasında pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between defense mechanisms and early maladaptive schemas in young adults. Method: In this study data were collected by using Defense Style Questionnaire-40 (DSQ-40), The Young Schema Questionnaire Short Form 3 (YSQ-S3) and personal information forms were created by the researcher for this study. Research statistical analysis in“SPSS 24.0 for Windows”program has been used and interpreted. 448 people participated in the study and the scales were applied mostly online, online and face to face. The results and limitations of the research were discussed in consideration of the relevant literature. Results: Emotional deprivation from early maladaptive schemas showed a significant difference according to gender, and it was higher in women. Pessimism and approval seeking also differed significantly, but were higher in males. Isolation, autistic fantasy, and dissociation from defense mechanisms showed a significant difference according to gender and was higher in women. Sublimation, humor, devaluation, and somatization also differed significantly according to gender and were higher in males. Emotional deprivation, pessimism, social isolation, emotion inhibition, defectiveness and vulnerability harm or illness schemas were more common in young adults aged 18-21, while projection and autistic fantasy defense mechanisms were found to be higher in the same age range. Emotional deprivation and entitlement / insufficient self- control were found to be higher among of early maladaptive schema in singles, while autistic fantasy among of defense mechanisms were similarly higher. Emotional deprivation, pessimism, social isolation / insecurity, defectiveness, vulnerability harm or ilness were more common in high school and lower education levels, while sublimation, reflection, and isolation defense mechanisms were also higher at the same educational level. At the same time, there is a positive relationship between those listed below: Between the emotional deprivation scheme and the neurotic and immature defense mechanisms; between the failure scheme and the neurotic and immature defense mechanisms; between the pessimism scheme and the neurotic defense mechanisms; between social isolation / mistrust schemes and immature defense mechanisms; between the emotional suppression scheme and the mature and immature defense mechanisms; between the approvel seeking scheme and mature, neurotic immature defense mechanisms; between the enmeshment scheme and the neurotic and immature defense mechanisms; between entitlement / self-discipline schemes and mature, neurotic and immature defense mechanisms; between self-sacrifice scheme and mature, neurotic and immature defense mechanisms; between the abandonment scheme and the dimensions of neurotic and immature defense mechanisms; between punitiveness scheme and mature, neurotic and immature defense mechanisms; between the defectiveness scheme and the neurotic and immature defense mechanisms; vulnerability scheme against threats and the dimensions of neurotic and immature defense mechanisms, and between the high standards scheme and the dimensions of mature, neurotic and immature defense mechanisms.