HLA B27 pozitif ve negatif ankilozan spondilit hastalarında biyolojik ajanların klinik ve laboratuvar bulgularına etkisi
The effect of biological agents on clinical and labaratory findings in HLA B27 positive and negative ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 706699
  2. Yazar: METEHAN ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Spondiloartropatiler (SpA), benzer klinik bulgular, genetik ve epidemiyolojik özellikler gösteren bir hastalık grubudur. SpA'ları ankilozan spondilit (AS), psöriatik artrit (PsA), reaktif artrit (ReA), enteropatik artrit ve sınıflandırılamayan spondiloartritler oluşturur. SpA'lar, inflamatuar bel ağrısı (sakroileit veya spondilit kaynaklı), entezit, oligoartrit, anterior üveit, psöriazis, inflamatuar barsak hastalığı gibi ortak klinik özelliklere sahiptir. Özellikle AS'de SpA'lar ve HLA-B27 arasında bir bağlantı vardır. HLA-B27 ile AS arasında bir ilişki olduğu bilinmesine rağmen bunun fonksiyonu nasıl etkilediği hala tam olarak açıklanamamıştır. HLA-B27'nin toplumdaki insidansı AS hastalarında %6-8, %90- 95'tir. Türkiye'de AS hastalarında HLA-B27 insidansı %70'dir. Çalışmamızda tedavi olarak biyolojik ajan kullanan 30 HLA-B27 pozitif AS ve 30 HLA B27 negatif AS hastası incelenmiştir. Hastaların biyolojik ajan tedavisi öncesi ve sonrası klinik ve laboratuvar bulguları değerlendirildi. Hastaların klinik değerlendirmesi BASDAI skalalarına göre yapıldı. Laboratuvar değerleri olarak Sedimentasyon, CRP, WBC, Platelet, Hemoglobin (Hgb), ALT ve AST incelendi. Materyal ve Metod: Van, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda takip edilen, biyolojik ajan kullanan 60 AS hastasının, laboratuvar bulguları, hastalık aktivitesi, HLA-B27 genetik sonuçları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 60 hastanın 43'ü (%71,7) erkek, 17'si (%28,3) kadın, HLA B27 negatif hastaların 9'u kadın (%30,0), 21'i erkek (%70,0), HLA-B27 pozitif hastaların 22'si erkek (%73,3), 8'i kadın (%26,7) cinsiyetteydi. HLA-B27 pozitif ve negatif hastalarda, altı farklı biyolojik ajan ile tedavi öncesi ve sonrası Sedimentasyon, CRP, WBC, Platelet değerlerinde anlamlı düşüş; Hemoglobin, ALT ve AST değerlerinde anlamlı artış saptanmıştır. HLA-B27 pozitif olan grupta tedavi sonrası CRP, Sedim ve PLT düşüşü, HLA-B27 negatif gruba göre anlamlı yüksekti (p0.05) farklılık göstermemiştir. Sonuç: Biyolojik ajan kullanan HLA-B27 pozitif ve negatif hastalarda, tedavi sonrası Sedim, CRP ve Platelet değerlerinde anlamlı değişiklik saptandı. WBC, Hemoglobin, ALT ve AST değerlerinde HLA-B27 pozitif ve negatif hastalarda, tedavi sonrası anlamlı değişiklik saptanmadı. HLA-B27 pozitif olan grupta HLA-B27 negatif olan gruba göre tedavi sonrası CRP, Sedim ve PLT düşüşleri daha anlamlıydı. BASDAİ ve WBC düşüş miktarı ile Hemoglobin, ALT ve AST değerlerindeki artışı miktarında ise her iki grup arasında bir farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Spondyloarthropathies (SpA) are a group of diseases with similar clinical findings, genetic and epidemiological features. SpAs are ankylosing spondylitis (AS), psoriatic arthritis (PsA), reactive arthritis (ReA), enteropathic arthritis and unclassifiable spondyloarthritis. SpAs have common clinical features such as inflammatory low back pain (caused by sacroiliitis or spondylitis), enthesitis, oligoarthritis, anterior uveitis, psoriasis, and inflammatory bowel disease. There is a linkage between SpAs and HLA-B27, particularly in AS. Despite it being known that there is a relationship between HLA-B27 and AS, how this affects function is still not fully explained. The incidence of HLA-B27 in the community is 6-8%, and 90-95% in AS patients. In Turkey, the incidence of HLA-B27 in AS patients is 70%. In our study, 30 HLA-B27 positive AS and 30 HLA-B27 negative AS patients who used biological agents as treatment were examined. The clinical and laboratory findings of the patients before and after the biological agent treatment were evaluated. The clinical assessment of the patients was made according to the BASDAI scales. As laboratory values, Sedimentation, CRP, WBC, Platelet, Hemoglobin (Hgb), ALT, and AST were examined. Materials and Methods: Laboratory findings, disease activity, and HLA-B27 genetic results of 60 AS patients using biological agents and followed in Van, Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation were retrospectively analyzed. Results: Of the 60 patients included in the study, 43 (71.7%) were male, 17 (28.3%) were female, 9 (30%) of the HLA-B27 negative patients were female, 21 (70%) were male, Of the HLA-B27 positive patients, 22 (73.3%) were male and 8 (26.7%) were female. In HLA-B27 positive and HLA-B27 negative patients, a significant decrease in Sedimentation, CRP, WBC, Platelet values before and after treatment with six different biological agents; Significant increases were detected in hemoglobin, ALT, and AST values. The decrease in CRP, Sedim, and PLT after treatment in the HLA-B27 positive group was significantly higher than the HLA-B27 negative group (p0.05). Conclusion: Significant changes were found in Sedimentation, CRP, and Platelet values after treatment in HLA-B27 positive and HLA-B27 negative patients using biologic agents. There was no meaningful change in WBC, Hemoglobin, ALT, and AST values after treatment in HLA-B27 positive and negative patients. CRP, SEDIM, and PLT decrease after treatment were more significant in the HLA-B27 positive group compared to the HLA-B27 negative group. There was no difference among the two groups in the amount of BASDAI and WBC decrease and the increase in Hemoglobin, ALT, and AST values.