Yol bağımlılığı modeline göre dijital dönüşüm anlayışıyla şekillenen süreç yönetimi
Process management shaped by digital transformation apprach to the path function model
- Tez No: 706708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVA STAUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çağımızın en büyük sorunlarından olan teknolojik yeniliklere ve dijitalleşmeye adaptasyon süreci, tüm dünyayı etkisi altına almış olan Covid-19 pandemisi ile önemini bir kez daha ortaya koymuştur ve bizlere gelecekten mesajlar vermiştir. Pandemi süreci, her sektördeki işletmeler açısından yönetim, üretim ve organizasyonel süreçlerde değişikliklere neden olmuştur. Araştırma konusu edinilmiş ve bir toplumun can damarı olan eğitim sektörü de teknoloji temelli uzaktan eğitim yöntemiyle, pandemi sürecinde en hızlı ve köklü değişim yaşayan sektör olmuştur. Covid-19 pandemisinin, yol bağımlılığı teorisine göre tahmin edilemez bir küresel şok ve felaket olduğu kabul edilmiştir. Bahsedilen bağlamda, özel eğitim kurumlarının pandemi sürecinde yaşadıkları dijital eğitime uyumları araştırılacaktır. Araştırmanın amacı, yüksek süratle ve sürekli olarak değişen, yenilenen dünyada süreç yönetiminin değerini, kanıtlanmış yöntemlerle ortaya koymaktır. Eğitim sektöründe kar amacı güden, özel eğitim kurumlarının, yol bağımlılığı teorisine göre, kırılma noktası olan Covid-19 pandemisi boyunca, kurum içi gerçekleştirilen süreç yönetimi değişikliklerine uyum sağlayıp sağlayamama durumları, dijitalin kullanıldığı bu süreçlerin verimli ve kalıcı olup olmama durumları, yol bağımlılığı teorisi çerçevesinde araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The process of adaptation to technological innovations and digitalization, which is one of the biggest problems of our age, has once again revealed its importance with the Covid-19 pandemic, which has affected the whole world and has given us messages from the future. The pandemic process has caused changes in management, production and organizational processes for businesses in every sector. The education sector, which is the subject of research and is the lifeblood of a society, has become the sector that has experienced the fastest and most radical change during the pandemic process with the technology-based distance education method. The Covid-19 pandemic has been recognized as an unpredictable global shock and catastrophe according to road addiction theory. In the afore mentioned context, the adaptation of private educational institutions to digital education during the pandemic process will be investigated. The aim of the research is to reveal the value of process management in a rapidly and continuously changing world, with proven methods. According to the theory of road addiction, whether private educational institutions can adapt to internal process management changes during the Covid-19 pandemic, whether these processes using digital are efficient and permanent or not, within the framework of road dependency theory will be investigated.