COVID-19 pandemisi süresince alternatif çalışma alanları kullanımının incelenmesi: Katılım bankası çalışanları üzerinde bir araştırma
Investigation of the use of alternative work areas during the COVID-19 pandemic: A research on participation bank employees
- Tez No: 706707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER VELİ ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
11 Mart 2020 tarihinde Covid-19 virüs yayılımının D.S.Ö tarafından pandemi ilan edilmesi ve Türkiye'de yine aynı tarihte ilk vakanın görülmesi ile birlikte, birçok kurum alternatif çalışma alanlarında personel çalıştırmaya başlamış ve bu süreç 2021 süresince de devam etmektedir. Bu süreçte Katılım Bankaları da alternatif çalışma alanlarını aktif olarak deneyimlemiştir. Teknoloji kabul modeli ile bu yeni alanların belirlenen kaygı ve iş yapış şekilleriyle birlikte tercih nedenleri, çalışanlar üzerindeki etkileri ölçümlenmek istenmektedir. Araştırma ülke genelindeki Katılım Bankalarında ofis veya şubede çalışanların üzerinden oluşturulan 411 örneklem üzerinden yürütülmüştür. Çalışmaya bulgularında, çalışanların evden-uzaktan çalışma gibi çalışma modelleriyle çalışma sistemine uyumlulukları ( mevcut iş yapma düzeni, mevcut iş yapma tekniği, teknolojik altyapı), zaman (tasarruf, hizmetin tam olması, çeviklik), algılanan davranışsal kontrolü ( kendine güven, yetki, yeterlilik) ve algılanan kullanım kolaylıkları (adaptasyon, kariyer, işverenin altyapı desteği, rahatlık) faktörlerinin , algılanan faydayı (konfor, pratiklik, verimlilik, performans artışı, planlı çalışma, maliyet azaltma, veri güvenliği ) olumlu etkilediği ortaya koyulmuştur. Ayrıca çalışanların evden-uzaktan çalışma gibi çalışma modelleriyle çalışma sistemi için kolaylaştırıcı koşullar ( işverenin kaynak yeterliliği, altyapı erişimi, iletişim araçları etkisi, teknik destek), endişe (sistem endişesi, verilerin korunması, sistem için erken öngörüsü, işi tam olarak yapamama, korkutuculuk), güven (veri güvenliği, bilgi gizliliği, yenilik önyargısı, genel güven) ve öz yeterlilik (rahat hissetme, sistem için bilgi yeterliliği, kendine güven) faktörlerinin, algılanan faydayı (konfor, pratiklik, verimlilik, performans artışı, planlı çalışma, maliyet azaltma, veri güvenliği ) olumsuz etkilediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the declaration of the spread of the Covid-19 virus as a pandemic by WHO on March 11, 2020, and the first case seen in Turkey on the same date, many institutions have started to employ personnel in alternative working areas, and this process continues throughout 2021. In this process, Participation Banks have also actively experienced alternative working areas. With the Technology Acceptance Model, it is desired to measure the reasons for preference and the effects on employees, together with the above-mentioned concerns and ways of doing business of these new areas. The research was carried out on 411 samples formed from employees working in offices or branches in Participation Banks across the country. When we look at the study in general, the compatibility of the employees to the working system with working models such as home-remote working (current working order, current working technique, technological infrastructure), time (savings, full service, agility), perceived behavioral control (self-confidence, authority). , competence) and perceived ease of use (adaptation, career, employer's infrastructure support, convenience) factors positively affect perceived benefit (comfort, practicality, efficiency, performance increase, planned work, cost reduction, data security). According to the same results, while the factors of compliance, time, anxiety and perceived behavioral control positively affected the perceived ease of use, self-efficacy, confidence and facilitating conditions negatively affected the perceived ease of use. According to other results of the study, perceived ease of use and perceived usefulness factors negatively affected attitude (insecurity, experience, seeing unnecessary, thinking it is a bad idea, restlessness).