In a league of its own?: Evolving patterns of post-Cold War non-state political violence in Latin America
Kendi liginde?: Soğuk Savaş sonrası Latin Amerika'da evrimleşen devlet dışı siyasi şiddet serileri
  1. Tez No: 706718
  2. Yazar: VOLKAN İŞBAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE EBRU İLTER AKARÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Latin Amerika'da Soğuk Savaş sonrası hükümet dışı siyasi şiddet serilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bölgede siyasi şiddeti inceleyen çok sayıda çalışma olmasına rağmen, belirtilen dönemde terör saldırıları ve şiddetli protestolar unsurlarını birleştiren sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu çalışma, Soğuk Savaş sonrasında Latin Amerika'da hükümet dışı siyasi şiddetin durumuna, yani hem terör saldırıları hem de şiddetli protestolara odaklanmaktadır. Araştırma hem bölge içi kalıpları analiz etmektedir hem de Latin Amerika kalıbını dünya ile karşılaşmaktadır. Araştırmanın zaman dilimi 1 Ocak 1990 ile 31 Aralık 2019 arasındaki dönemi kapsamaktadır. Literatürdeki hâkim hipotez Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle terörizmin arttığını belirtirken, Latin Amerika terör saldırılarının sayısının azalması nedeniyle bu hipotezi yanlışlamaktadır. Latin Amerika'nın aykırı örneğinde, terörizm yerine siyasi protestolar arttı ve şiddetli protestolar siyasi şiddetin baskın biçimi haline geldi.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the patterns of post-Cold War non-governmental political violence in Latin America. Even though there are many studies analyzing political violence in the region, there is limited research combining the elements of terrorist attacks and violent protests during the stated era. This study focuses on the state of non-governmental political violence, meaning both terrorist attacks and violent protests, in Latin America in the aftermath of the Cold War. The research analyzes both intra-regional patterns and compares the pattern of Latin America with the world. The temporal frame of the research covers the period between 1 January 1990 and 31 December 2019. While the prevailing hypothesis in the literature states that terrorism increased with the end of the Cold War, Latin America falsifies this hypothesis due to the decreasing numbers in terrorist attacks. In the deviant case of Latin America, political protests have increased instead of terrorism and violent protests became the dominant form of political violence.