65 yaş ve üzeri bireylerde kas iskelet sistemi kaynaklı ağrı varlığının kırılganlık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 706717
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Aile hekimliği uygulamasında 65 yaş ve üzeri kas iskelet sistemi kaynaklı ağrı varlığının kırılganlık ile ilişkisinin değerlendirmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Method: Çalışmamız gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. Çalışma 01.10.2021-30.11.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği, Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran dahil edilme kriterlerini karşılayan 147 katılımcı ile yapıldı. Katılımcılara benzer çalışmalar incelenerek hazırlanan sosyodemografik veri formu, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Ağrı ile İlişkili Sakatlık İndeksi yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bu çalışmada İstatiksel analizler SPSS 25.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uyumunu test etmek için n≥30 olduğu için Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the relationship between the presence of musculoskeletal pain originating from the musculoskeletal system and fragility in family medicine practice. Material and Method: Our study is an observational, descriptive, cross-sectional study. Our study was conducted with 147 participants who met the inclusion criteria, who applied to the Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Family Medicine Clinic, Güneşli Eğitim Family Health Center between 01.10.2021 and 30.11.2021. Sociodemographic data form, Edmonton Vulnerability Scale, Pain-Related Disability Index prepared by examining previous similar studies were applied to the participants by face-to-face interview technique. Statistical analyzes in this study were performed using the SPSS 25.0 program. The Kolmogorov Smirnov test was used to test the fit of the data to the normal distribution, since it was n≥30.