The impact of blockchain technology on brand loyalty in the context of sustainability in fashion industry
Moda endüstrisinde sürdürülebilirlik bağlamında blokzincir teknolojisinin marka sadakatine etkisi
- Tez No: 706724
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nitel bir araştırma olarak yürütülen bu çalışma blockchain teknolojisinin, sürdürülebilirlik bağlamında moda endüstrisinde kullanım alanı olarak moda markalarının marka sadakati kazanımı üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Nitel araştırma metodu olarak derinlemesine görüşme (In-depth interview) yöntemi kullanılmış ve literatür araştırmaları değerlendirilerek yedi temel yarı yapılandırılmış soru oluşturulmuş, hem moda endüstrisinde sürdürülebilirlik bağlamında profesyonel olarak çalışan hem de aynı zamanda blockchain teknolojisiyle ilgilenen sektör profesyonelleri saptanarak bunlarla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Blockchain teknolojisinin kullanımının, sürdürülebilirlik bağlamında moda endüstrisinde marka sadakati kazanımı üzerine pozitif bir etkisi olduğu çıkarımı yapılmıştır. Bu doğrultuda gelecekte yapılacak araştırmalar için yeni bir kavramsal model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out as qualitative research, aimed to search the effects of blockchain technology on the brand loyalty acquisition of fashion brands as an era of use in the fashion industry in the context of sustainability. The in-depth interview method was used as a qualitative research method. Seven basic semi-structured questions were formed by evaluating the literature research, sector professionals working professionally in the context of sustainability in the fashion industry and interested in blockchain technology were identified, and interviews were identified conducted with them. It has been made inference that the use of blockchain technology has a positive effect on gaining brand loyalty in the fashion industry in the context of sustainability. In this respect, it has been developed a new conceptual model for future researches.