Blockchain in digital marketing technology and the role on trust case study in Türkiye
Dijital pazarlama teknolojisinde blokzincir ve güvenin rolü: Türkiye üzerine bir vaka analizi
  1. Tez No: 913301
  2. Yazar: ANNAMYRAT ARTYKOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÖKBULUT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Endüstri 4.0'ın en önemli unsurlarından biri, her bir sözleşme, işlem veya ödemenin dijital olarak kaydedilip doğrulandığı bir teknoloji protokolü olan Blockchain'in kullanımıdır. Bu teknoloji, katılımcılar arasında merkezi sunuculara ihtiyaç duymadan bilgi akışını kolaylaştırarak merkezi olmayan bir iletişim sağlar. Dağıtık bir defter sistemi olan Blockchain, güvenli ve değiştirilemez bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri sayesinde tedarik zinciri işlemleri ve kamu hizmetleri gibi yüksek düzeyde güven gerektiren uygulamalar için idealdir. Bu çalışma, Pazarlama perspektifinden Blockchain teknolojisinin farklı sektörlerde ve özellikle Türkiye'de güven inşa etme konusundaki rolünü incelemektedir. Web of Science veri tabanında pazarlama alanındaki çalışmalar kapsamında, başlıklarında“Blockchain”ve“Trust”terimlerini içeren 55 makale analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, Blockchain'in merkeziyetsiz yapısı, veri bütünlüğü ve şeffaflık gibi özellikleriyle dijital pazarlamada güven oluşturucu bir unsur olduğunu göstermektedir. Blockchain, kullanıcı verilerini güvenli bir şekilde işleyerek, değiştirilemez kayıtlar ve şeffaf işlemler sunmakta, bu da tüketici algısını olumlu etkileyerek marka güvenini artırmakta ve aracılara duyulan ihtiyacı azaltmaktadır. Dijital reklamcılık, müşteri ilişkileri yönetimi ve tedarik zinciri gibi pazarlama alanlarında güveni artıran Blockchain, markalar ile müşteriler arasında uzun vadeli ilişkiler kurulmasını sağlamaktadır. Ancak, tarım ve gıda ile spor ve eğlence gibi sektörlerde akademik çalışmalar sınırlıdır ve Blockchain'in bu alanlardaki potansiyel uygulamaları hâlâ keşfedilmeyi beklemektedir. Türkiye bağlamında, Blockchain'in güven oluşturmadaki etkisi önemli bir araştırma alanı olarak öne çıkmakta ve bu alandaki akademik boşluğun doldurulması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One crucial aspect of Industry 4.0 involves the utilization of Blockchain, a technological protocol that digitally records and authenticates every contract, transaction, or payment for purposes such as identification, verification, storage, and sharing. By enabling decentralized communication among participants, Blockchain eliminates the need for centralized servers and facilitates the secure flow of information. As a distributed ledger system, Blockchain technology is both secure and immutable, making it ideal for applications requiring high levels of trust, such as supply chain transactions and government services. This study examines the role of blockchain technology in building trust across various sectors, with a particular focus on Türkiye, from a marketing perspective. Within the scope of marketing studies indexed in the Web of Science database, 55 articles containing the terms“Blockchain”and“Trust”in their titles were analyzed. The findings reveal that blockchain's decentralized structure, data integrity, and transparency are pivotal in fostering trust, particularly in digital marketing. By securely processing user data, ensuring immutable records, and facilitating transparent transactions, blockchain positively impacts consumer perceptions, enhances brand trust, reduces the need for intermediaries, and fosters trust-based relationships with customers. In marketing fields such as digital advertising, customer relationship management, and supply chain management, blockchain strengthens trust and enables long-term relationships between brands and consumers. However, academic research remains limited in sectors such as agriculture and food, and sports and entertainment, indicating that blockchain's potential in these areas is still underexplored. In the context of Türkiye, the impact of blockchain on trust-building emerges as a significant research area, highlighting the need to address this gap in the academic literature.