Köpeklerde deneysel nefrotoksikozisde eritropoietin ve bazı hematolojik parametreler üzerine araştırmalar
Investigation on erythropoietin level and some blood parameters in experimental nephrotoxicosis in dogs
- Tez No: 70678
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV I.ÖZ Bu çalışmada, köpeklerde deneysel oluşturulan nefrotoksikoziste Epo seviyesi ve bazı kan parametreleri değerlendirilerek nefritislerdeki etkinliği araştırıldı. Bu çalışmanın materyalini 18 adet sağlıklı köpek oluşturdu. Gentamisin enjeksiyonları 10 gün süreyle günde 3 kez (saat: 08.°°, 16.°°, 24.°°) olmak üzere A grubuna (n=6) 7 mg/kg, B grubuna (n=6) 10 mg/kg, C grubuna (n=6) ise 15 mg/kg dozda, intramüsküler yolla yapıldı. Köpekler, uygulama öncesi ve uygulama süresince her gün klinik, 2, 5, 7 ve 12. günlerde hematolojik ve biyokimyasal muayenelerden geçirildi. A grubunda lökosit ve idrar GGT'sindeki artış (p0.05).
Özet (Çeviri)
VI 2. ABSTRACT“Invesligation on erythropoietin level and some blood parameters in experimental nephrotoxicosis in dogs”in this study, it was investigated Erythropoietin levels and some hematologic parameters in experimental nephrotoxicosis in dogs. Eighteen healhty dogs were used as a material in this study. Gentamicine sulphate was given to induce nephrotoxicity at the döşe of 7 mg/kg body weight to group A, 10 mg/kg body weight to group B and 15 ıng/kg body weight to group C for 10 consecutive days. Dogs \\ere examined before the experiment and during the experiment every day clinically, 2, 5, 7 and 12. days hematologic and biochemical examinations. in gi'oup A, except increase in leukosite and urine GGT values (p0.05).