Evanjelik Hıristiyanların misyonerlik faaliyetlerinde bilişimi kullanma gücü
Power of the use of informatics in missionary activities
- Tez No: 706790
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RAFET ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş ve üç ana bölümden oluşan tezimizin ilk bölümünde Hıristiyanlığın tanımı ve tarihsel süreç içinde ayrışması, müntesipleri arasındaki görüş ayrılığı ve nedenleri kronolojik sıra ile anlattıktan sonra misyonerliğin tanımı, tarihi ve amaçlarını bilimsel ve objektif bir biçimde anlatmaya çalıştık. Bu bölümde aynı zamanda tezimizin ana konusunu teşkil eden evanjelizm hakkında bilgi verdikten sonra tarihsel serüvenini ve günümüzdeki yapılanmasını detaylı bir şekilde vermeye çalıştık. İkinci bölümde ise bilişim enstrümanlarını inceleyip, misyonerlerin bilimsel gelişmeler sonucunda ortaya çıkan yeni iletişim elemanlarını özellikle de web sitelerini kendi amaçları doğrultusunda nasıl kullandıklarını gözler önüne serdikten sonra bu sitelerin teknik ve içerik özelliklerini sıraladık. Misyonerlik faaliyetine karşı güvenlik birimleri, Milli Eğitim ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın önerilerine yer verdik. Tezimizin son bölümünde, bu faaliyetlere devletin, öğretim kurumlarının, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ailelerin ve şahısların yapması gerekenleri sıraladıktan sonra misyonerliğe masum bir faaliyet olarak değil milli bütünlüğümüzü bozacak bir tuzak olarak bakılması gerektiğini vurguladık.
Özet (Çeviri)
In the first part our thesis which consists of an introduction and three chapters, we tried to explain the definition, history and aims of missionary in a scientific and objective way after the description of Christianity and it's divisions in the historical process, the division of views between causes, and reasons in chronological order. In this chapter, we also tried to give a detailed account of evangelism's historical adventure and its current structure after giving information about evangelism which constitutes the main topic of my thesis. In the second part, we reviewed the instruments of informatics and then listed the technical and content features of the sites, after showing them how the new communication elements emerged as a result of scientific developments, especially the use of web sites for their own purposes. İn addition to this, we included suggestions from security units, Ministry of Education and Presidency of Religious affairs against the missionary activity. In the last part of our thesis, we emphasized that these activities should be regarded as a trap and not an innocent activity but a disruption to our national integrity, after listing what the state, educational institutions, the Presidency of Religious Affairs, families and individuals should do.