Hugo Wolf Liedlerinin ses eğitiminde kullanımına yönelik teknik ve içerik analizi
Technical and content analysis for the use of Hugo Wolf Lieds in voice training
  1. Tez No: 706825
  2. Yazar: AYŞE DİNÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Hugo Wolf'un Goethe- Lieder Band I albümünde yer alan Lied'lerin ses eğitiminde kullanımına ilişkin teknik ve içerik analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı Hugo Wolf Lied'leri hakkında yerli ve yabancı kaynak taraması yapmıştır. Araştırma evrenini Hugo Wolf Lied'leri oluşturmaktadır. Belirlenen evren içinden örneklemi ise edisyonu C.F. Peters'e ait 'Band I' Goethe- Lieder albümünden“Harfenspieler I”,“Harfenspieler II”,“Harfenspieler III”,“Spottliedaus, Wilhelm Meister”,“Mıgnon I”,“Mıgnon II”,“Mıgnon III”,“Philine”,“Mıgnon”,“Der Sanger”,“Der Rattenfanger”eserleri oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda Türkiye'de Hugo Wolf Lied'leri hakkında bir çalışmaya rastlanmamıştır. Ses eğitiminin ilke ve amaçları doğrultusunda erkek ve kadın seslerine fayda sağlayacağı düşünülerek teknik ve müzikal yönden Hugo Wolf Lied'leri incelenmiştir. Verilerin çözümlenmesi aşamasında“işitsel ve teorik”,“konu”ve“biçim-form-armoni”olmak üzere üç tema oluşturulmuştur. Oluşturulan bu temalara yönelik belirlenen eserlerin teknik ve içerik analizinin yapılabilmesi için tema ve alt temalar oluşturularak bu sorulara cevaplar aranmıştır. Araştırmada eserlerin teknik ve müzikal içerikleri bulgular kısmında belirtilmiştir. Eserlerin Türkçe çevirileri yapılarak şiirlerin konuları açıklanmıştır. Eserlerin hangi ses gruplarına uygun olduğu eserlerin ses sınırlarına göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to make a technical and content analysis of the use of Lieds in Hugo Wolf's Goethe-Lieder Band I album in vocal education. For this purpose, the researcher conducted a domestic and foreign literature review about Hugo Wolf Lieds. Hugo Wolf Lieds constitute the research universe. The sample from the determined universe consists of the edition of C.F.“Harfenspieler I”,“Harfenspieler II”,“Harfenspieler III”,“Spottliedaus, Wilhelm Meister”,“Mignon I”,“Mignon II”,“Mignon III”,“Band I”by Peters from Goethe-Lieder album Philine“, ”Mignon“, ”Der Sanger“, ”Der Rattenfanger“ works. Scanning model was used in the research. As a result of the literature review, no study was found about Hugo Wolf Lieds in Turkey. Considering that it will benefit male and female voices in line with the principles and purposes of voice training, Hugo Wolf Lieds have been examined technically and musically. During the analysis of the data, three themes were created: ”auditory and theoretical“, ”topic“ and ”form-form-harmony". In order to make technical and content analysis of the works determined for these themes, answers to these questions were sought by creating themes and sub-themes. In the research, the technical and musical contents of the works are stated in the findings section. The subjects of the poems were explained by making Turkish translations of the works. The sound groups of the works were determined according to the sound limits of the works