Hugo Wolf şarkılarının Alman Lied sanatına getirdiği yenilikler açısından incelenmesi
Investigation of Hugo Wolf songs in terms of innovations brought to German Lied art
  1. Tez No: 814881
  2. Yazar: DİLARA SAK
  3. Danışmanlar: PROF. PINAR UÇMAN KARAÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında Hugo Wolf şarkılarının Alman Lied sanatına getirdiği yenilikler araştırılmış, Wolf'un müzik hayatı, şarkıları ve bu şarkıları yazma süreci anlatılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde Hugo Wolf'un hayatı incelenmiştir. Wolf'un müzik yaşamı ve hayatı boyunca verdiği mücade ele alınmıştır. Wolf, Liedlerinde ilham aldığı şiirlerle birlikte müzikal bütünlüğü oluşturmada ve duygu derinliğini aktarmada oldukça başarılı olmuştur. Ses partisindeki melodik ifadelerde piyano eşliğinde çarpıcı armoniler ile müziği ustaca kullanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Hugo Wolf'un Geç Romantik dönemde Lied sanatındaki yeri incelenmiştir. Eserlerini besteleme sürecinde Richard Wagner'den oldukça etkilenmiştir. Richard Wagner, genç bir besteci olma yolunda olan Wolf'un, daha büyük yapılarda eserler yazması konusunda ona yol göstermiştir. Richard Wagner'in müziğinden etkilenmiş olan Hugo Wolf, kromatik ve dramatik müzikal ifadelerden oluşan yenilikçi bir akım olan Lied'lerindeki ''Yeni Alman'' akımının da temsilcisi olmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Hugo Wolf'un bestelediği eserlerden bazıları incelenmiş, eserlerin öyküleri ve yazılış süreci anlatılmıştır. Lied sanatında şiire ve müziğe verdiği önemi, müziğin şiirle birlikte oluşturduğu ustaca uyumunun başarısı açıklanmıştır. Bu bağlamda Hugo Wolf şarkılarını söylerken eserlerin hikayelerini ve anlamlarını bilmek ve yazılma sürecinin bilinmesi de sanatçıya eseri yorumlarken büyük fayda sağlayacaği için bu tezde bunların derinlemesine incelenmesi hedeflenmiştir. Eserlerin Türkçe çevirileri yapılarak şiirlerin konuları da açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the innovations brought by the songs of Hugo Wolf to the German Lied art are investigated; Wolf's musical life, songs and the process of composing these songs were described. In the first part of the research, the life of Hugo Wolf is examined. Wolf's musical life and the struggle he has had throughout his life are discussed. Wolf has been very successful in creating musical integrity and conveying depth of feeling with the poems he was inspired by in his Lieder. He has skillfully used music with striking harmonies accompanied by piano in melodic expressions at the sound party. As thesis goes through with the second chapter, Hugo Wolf's place in Lied art in the Late Romantic period is analyzed. In the process of composing his works, he was greatly influenced by Richard Wagner. Richard Wagner guided Wolf, who was on his way to becoming a young composer, to orchestrate works in larger structures. Hugo Wolf, who was influenced by the music of Richard Wagner, was also a representative of the“New German”movement in his Lieder, an innovative movement consisting of chromatic and dramatic musical expressions. In the third part of the research, some of the pieces composed by Hugo Wolf are studied, the stories of his works and the composing process is discussed. The importance he gives to poetry and music in the art of Lied and the success of the ingenious harmony that music creates together with poetry are explained. In this context, knowing the stories and meanings of the works while singing Hugo Wolf songs and knowing the composing process will also be of great benefit to the artist when interpreting his work, so it is aimed to study and analyze them in depth in this thesis.