Angiotensin II reseptör blokeri telmisartan'ın hipertansiyon, kalp hızı, fibrinojen, mikroalbuminüri, serum ve idrar elektrolit düzeylerine olan etkisi
Effect of angiotensin ii receptor blocker telmisartan on hypertension, heart rate, fibrinogen, microalbuminuria, serum and urinary electrolyte levels
- Tez No: 706830
- Danışmanlar: DR. MEHMET KENDİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hipertansif hastalarda Angiotensin II reseptör blokeri telmisartan tedavisinin kan basıncı, kalp hızı, fibrinojen, mikroalbuminüri, serum ve idrar elektrolit düzeylerine olan etkisinin araştırılması amacıyla düzenlenen bu çalışma kapsamında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Dahiliye kliniğine başvuran 30 hasta izinleri alınarak incelenmiştir. Çalışma grubundaki 30 hastanın yaşları ortalaması 50,60±9,89 (27-67) yıl, vücut ağırlıkları 75,23±10,36 kg. (56-94) ve boyları ortalaması 164,43±8,69 (150,00-182,00) olarak saptanmıştır. Vücut kitle indeksi (BMI) ortalaması 27,93+4,14 (20,29-35,94) olarak tespit edilmiştir. Hastaların cinsiyetlerine göre dağılımında, erkeklerin boy ortalaması kadınlara göre anlamlı derecede yüksektir (p0,05). Telmisartan 80mg ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi ortalama sistolik kan basınçları 166,00±9,86 mmHg, ortalama diyastolik kan basınçları 96,50±7,89 mmHg tespit edilmiştir, 1 haftalık tedavi sonrası tüm hastaların ortalama sistolik kan basınçları 140,83±9,92, diyastolik kan basınçları 88,16±4,82 olarak ölçülmüştür. Kalp hızı ortalaması tedavi öncesi 80.06±13,33 ve 1. hafta sonunda 78,00±11,61, fibrinojen düzeyleri ortalaması başlangıçta 393,40±80,57, 1 hafta sonunda 392,60±78,73 olarak ölçülmüştür. 1. hafta sistolik arter basınç değerleri başlangıç değerlerine göre anlamlı derecede düşmüştür (p0,05). Tedavi öncesi ortalama sistolik kan basınçları 166,00±9,86 mmHg, ortalama diyasiolik kan basından 96.50±7,89 mmHg tespit edilmiştir. Tedavi öncesi kalp hızı ortalaması 80,06±13,33 ve fibrinojen düzeyleri ortalaması 393,40±80,57 olarak tespit edildi. 12. haftadaki tedavi sonrası sistolik kan basıncı ortalaması 132,500±10,64, diyastolik kan basıncı ortalaması 86,00±3,80 kalp hızı ortalaması 75,16±9,67, fibrinojen 389,66±78,94 olarak tespit edildi. Bu sonuçlarla tedavi öncesi ve sonrası (başlangıç ve 12. hafta) kan basınç değerleri sistolik ve diyastolik olarak anlamlı derecede düşmüştür (p0,05). Yukarıda bildirilen sonuçlar telmisartan'ın kan basıncının etkili ve emniyetli bir şekilde düşürdüğünü ve fizyolojik koşullar altında fıbrinojenin kan seviyesini anlamlı bir şekilde etkilemediği, üriner sodyum ve klor atılımım artırdığı, potasyum atılımım etkilemediği, mikroalbuminüri düzeylerini anlamlı şekilde azalttığı, serum ürik asit düzeylerim etkilemediği gösterilmiştir. Bu sonuçlarla telmisartan etkin ve emniyetli bir ilaç olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, which was organized to investigate the effects of the Angiotensin II receptor blocker telmisartan treatment on blood pressure, heart rate, fibrinogen, microalbuminuria, serum and urine electrolyte levels in hypertensive patients, 30 patients who applied to the 1st Internal Medicine Clinic of Haseki Training and Research Hospital were examined with their permission. The mean age of 30 patients in the study group was 50.60±9.89 (27-67), body weight was 75.23±10.36 kg. (56-94) and their average height was 164.43±8.69 cm (150.00-182.00). The mean body mass index (BMI) was determined as 27.93+4.14 (20.29-35.94). In the distribution of patients by gender, the mean height of men was significantly higher than that of women (p0.05). Prior to this treatment, patients treated with telmisartan 80 mg had mean systolic blood pressures of 166.00±9.86 mmHg and mean diastolic blood pressures of 96.50±7.89 mmHg. After one week of treatment of all these patients, mean systolic blood pressures were 140.83±9.92 and diastolic blood pressures were 88.16±4.82. The mean heart rate was 80.06±13.33 before the treatment and 78.00±11.61 at the end of the first week, the mean fibrinogen levels were measured as 393.40±80.57 at the beginning and 392.60±78.73 at the end of one week. First week systolic arterial pressure values decreased significantly compared to baseline values (p0.05). Pre-treatment mean systolic blood pressure was 166.00±9.86 mmHg, and mean diasiolic blood pressure was 96.50±7.89 mmHg. The mean heart rate before treatment was 80.06±13.33 and the mean fibrinogen levels were 393.40±80.57. The mean systolic blood pressure was 132.500±10.64, the mean diastolic blood pressure was 86.00±3.80, the mean heart rate was 75.16±9.67, and fibrinogen was 389.66±78.94 after the treatment at the 12th week. With these results, systolic and diastolic blood pressure values decreased significantly (p0.05). The results reported above have shown that telmisartan effectively and safely lowers blood pressure, and under physiological conditions, it does not significantly affect the blood level of fibrinogen, increase urinary sodium and chloride excretion, not affect potassium excretion, significantly reduce microalbuminuria levels, and not affect serum uric acid levels. With these results, telmisartan can be considered as an effective and safe drug.