Geleneksel tramvay sistemi ve lastik tekerlekli tramvay (translohr) sisteminin karşılaştırılarak Erzincan için uygulanabilirliğinin araştırılması
Comparision of traditional and rubber tyred tram (translohr) systems and investigation of applicability in Erzincan
  1. Tez No: 706829
  2. Yazar: FERDA MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANDIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Raylı ulaşım sistemleri emniyetli, yolcu taşıma kapasitesi yüksek, konforlu ve hızlı sistemlerdir. Bu özelliklerden dolayı büyük bir öneme sahip olan raylı sistemler kent içi ulaşımda da en çok tercih edilmektedir. Bu doğrultuda taleplerin fazla olması sonucunda kent içi raylı ulaşım sistem projelerinin sayısı artmaktadır. Bu çalışmada raylı ulaşım sistemlerine olan taleplere göre, teknolojik, ekonomik, çevresel etkiler ve hizmet sunumu bakımından değerlendirilmiştir. Kent içi raylı sistemlerde en çok tercih edilen bir tramvay sisteminin özellikleri belirlenmiştir. Ülkemizde kent içi ulaşımda tramvay ulaşım sistemine ihtiyaç duyulan fakat raylı sistemlerin azami eğim çıkabilme ve asgari kurp dönme yarıçapı uygulanması mümkün olmayan bölgeler için lastik tekerlekli tramvay (Translohr) sistemi araştırılmıştır. Bu sistemin mevcut tramvay sisteminden farklılıkları dikkate alınarak Erzincan için uygulunabilme şartları ortaya konulmuştur. Sonuçta Erzincan iline tramvay yapımı için yeterli kapasite bulunamamıştır. Erzincan yeterli yolcu kapasitesine ulaştığında translohr sisteminin yapımı daha ekonomik ve kullanılabilir olacaktır.
Özet (Çeviri)
Rail transportation systems are safe, high passenger carrying capacity, comfortable and fast systems. Rail systems, which are of great importance due to these features, are also the most preferred in urban transportation. As a result of the high demands in this trend, the number of urban rail transportation system projects is increasing. In the content of the thesis, it has been evaluated in terms of technological, economic, environmental effects and service delivery according to the demands on rail transportation systems. The characteristics of the most preferred tram system in urban rail systems were determined. In our country, the rubber-wheeled tram (Translohr) system has been researched for regions where a tram transportation system is needed in urban transportation, but where it is not possible to apply the maximum slope and minimum curve turning radius of the rail systems. Considering the differences of this system from the existing tram system, the conditions for its application to Erzincan have been revealed. As a result, sufficient capacity could not be found for the construction of trams in Erzincan province. When Erzincan reaches sufficient passenger capacity, the construction of the translohr system will be more economical and usable.