Tekirdağ Süleymanpaşa Aile Sağlığı Merkezlerinde sağlık çalışanlarının, çocuk istismarı ve ihmalinin belirti ve risklerini tanılama düzeyi ve etkileyen faktörler
The level of diagnosis of symptoms and risks of child abuse and neglect by health workers in Tekirdağ Süleymanpaşa Family Health Centers and affecting factors
  1. Tez No: 706883
  2. Yazar: MUAZ TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesinde Aile hekimliği biriminde görev yapan sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarına yönelik bilgi ve farkındalık düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Tekirdağ Süleymanpaşa aile hekimliklerinde çalışan 116 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada tüm sağlık çalışanlarına ulaşılması hedeflenmiştir. Ancak 22 sağlık çalışanı araştırmaya katılmak istemediklerini ifade etmişlerdir. Bu nedenle araştırma 94 sağlık çalışanı ile tamamlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak ise“Çocuk istismarı ve ihmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanmasına Yönelik Ölçek Formu”kullanılmıştır. Araştırmada bulgularının değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ortalama, ortanca, standart sapma kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının ölçek puanlarının normal dağılımının analizi için Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Yapılan analiz sonucu veriler normal dağıldığı için parametrik testler kullanılmıştır. Buna göre bağımsız örneklemler için t- testi, Oneway Anova ve Pearson Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Anlamlılık seviyesi olarak 0.05 kullanılmış olup, iki yönlü ve %95 Güven aralığında değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Riskleri Tanımlama Ölçeği'ne ait genel puan ortalamasının 3.86±0.30 olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları bu doğrultuda incelendiğinde katılımcıların çocuk ihmal ve istismarı konusunda ortalama bilgi düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu sonuçlar“Çocuk İhmal ve İstismarının Çocuktaki Fiziksel Belirtileri”alt boyutunda yüksek bilgi düzeyine sahip oldukları ve diğer alt boyutlar hakkında katılımcıların daha fazla bilgi edinmeleri gerektiği şeklinde yorumlanmıştır. Araştırma sonunda sağlık çalışanlarının çocuk ihmal ve istismarına yönelik bilgi düzeylerine yönelik gerekli görüş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the knowledge level of the healthcare professionals of Tekirdağ Süleymanpaşa working in family medicine towards the child neglect and abuse and the factors affecting these knowledge level. The research population consisted of a total of 116 healthcare profesionals in the Tekirdağ Süleymanpaşa working in family medicine. In the research, it was aimed to reach all of the health workers who were not selected as a sample. However, 22 health workers stated that they did not want to participate in the research. Therefore the research was completed with 94 healthcare professionals. The“Descriptive Information Form”were used as an independent variable of the study. As the dependent variables of the study“Scale for Identifying Signs and Risks of Child Abuse and Neglect”were used. In the analysis of research data; percentage, mean, median, standard deviation were used. The applied Shapiro-Wilk test for normality analysis. According to research analysis was done with parametric tests because the data were normally distributed. According to this in the analysis independent sample test, one-way Anova and Pearson correlation were used. The significance level was 0.05, and it was evaluated in two-way and 95% confidence intervals. In this study, it was determined that the overall mean score of the Scale for Identifying Signs and Risks of Child Abuse and Neglect was 3.86±0.30. When the results of the research were examined in this direction, it was determined that the participants had an average level of knowledge about child neglect and abuse. These results were interpreted as the fact that they had a high level of knowledge in the sub-dimension of“Physical Symptoms of Child Neglect and Abuse in Child”and that the participants needed to learn more about other sub-dimensions. At the end of the research, necessary opinions and suggestions were presented about the knowledge level of health workers on child neglect and abuse.