Menisküs yırtıklarının tanısında manyetik rezonans görüntülemenin yeri ve artroskopi bulguları ile karşılaştırılması
Accuracy of magnetic resonance imaging in identifying the configuration of meniscus tears
- Tez No: 706884
- Danışmanlar: UZMAN GÜLSEREN YİRİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Temmuz 2008–Temmuz 2010 tarihleri arasında hastanemiz Ortopedi kliniğinde yapılan 60 artroskopinin sonuçlarını altın standart kabul ederek, dizin menisküs yırtıklarının tanısında ve yırtık tiplerinin teşhisinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) bulgularının retrospektif olarak uyumunu araştırmak hedeflenmiştir. Hasta arşivimiz taranarak tek ortopedist tarafından artroskopi uygulanmış 17-65 yaş arası hastaların dosyaları çıkartılmış ve bunların arasından preoperatif çekilen MRG ve artroskopi arasındaki süre 2 ayı(60 gün) aşmayan ve öncesinde diz operasyonu geçirmeyen hastalar arasından cinsiyet farkı gözetilmeksizin seçim yapılmıştır. MRG yırtık sınıflaması standardizasyonunu sağlamak için artroskopi yapan ortopedist ile MRG ve artroskopi yırtık sınıflamaları baz alınarak ortak bir terminoloji belirlendikten sonra MRG filmleri tez yazarı tarafından artroskopi raporlarına bakılmaksızın tekrar değerlendirilmiştir. MRG bulgularının yırtık ve yırtık tipleri bazında duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmini değer ile tutarlılık oranları hesaplanmıştır. MRG'nin medial ve lateral menisküs için duyarlılığı % 100 , özgüllüğü medial menisküs için %92.3, lateral menisküs için ise %100 olarak bulunmuştur. MRG'nin horizontal yırtık tanısında duyarlılığı medial ve lateral menisküste %100;longutidunual yırtık tanısında duyarlılığı medial menisküste %79, lateral menisküste %50;radial yırtık tanısında duyarlılığı medial menisküste %80, lateral menisküste %89; flap yırtık tanısında duyarlılığı medial menisküste %33.33, lateral menisküste %57;kova sapı yırtık tanısında duyarlılığı medial ve lateral menisküste %100;kompleks yırtık tanısında duyarlılığı medial menisküste %93.75 ve lateral menisküste %100 olarak bulunmuştur. MRG ile menisküs yırtıklarının tanısında ve yırtık tiplerinin teşhisinde artroskopi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Menisküs yırtıklarının tanısında MRG kolay uygulanabilen, non invaziv ve oldukça güvenilir bir yöntemdir. İyi bir öykü ve dikkatli bir fizik muayene ile desteklenen MRG'nin doğru tanıya ulaşmada büyük katkı sağlayacağı ve hastayı gereksiz tanısal artroskopi uygulamalarından koruyacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: Knowing the configuration of a meniscus tear is important for planning the treatment protocol. Objectives: The aim of this study was to evaluate the accuracy of magnetic resonance imaging (MRI) in determining meniscus tear configurations through a retrospective assessment of MRimages from patients who underwent arthroscopy for an initial diagnosis of meniscus tear. Patients and Methods: A retrospective comparison was made between MRI findings and arthroscopic results of patients to whom arthroscopy was applied by a single experienced surgeon for an initial diagnosis of meniscus tear. TheMRimages were taken with a 1.5 Tesla unit. The meniscus tears were classified in subgroups as horizontal, longitudinal, radial, flap, bucket handle, and complex. Results: In 60 knees of 57 patients, 32 lateral meniscus and 48 medial meniscus lesions were identified by MRI. Of these tears, 33 were complex, 15 longitudinal, 13 radial, 11 bucket handle, 5 flap, and 3 horizontal. For the total 80 meniscus tears, MRI gave the same diagnosis as arthroscopy in 60 (75%). Longitudinal and flap tears had low sensitivity (79% in medial and 50% in lateralmeniscus for longitudinal tears; 33% to 57%, respectively, for flap tears) but high specificity. Conclusion: MRI is an important tool in the imaging of meniscus tears, but for longitudinal and flap tear configurations that require arthroscopy, MRI diagnostics are especially insensitive. Nonetheless, MRI evaluation paired with good clinical evaluation can be considered useful when planning a surgical protocol and when defining the postoperative prognosis.