Edirne il merkezindeki bir kamu hastanesinde hemşirelerin COVID-19'dan korunma bilgileri ile izolasyon önlemlerine uyum ölçeği değerlerini etkileyen kimi faktörlerin belirlenmesi
The evaluation of some factors affecting COVID-19 disease protection information and scale compliance with isolation precautions values of nurses in a state hospital at Edirne city center
- Tez No: 706885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Nursing, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
COVID-19 hastalığı kısa süre içerisinde pandemi durumunu almış ve hasta kişilerin bakımında etkin rol oynayan hemşirelerin iş yükü ve hastalığa yakalanma riskleri artmıştır. Bu nedenle çalışmamızın amacı Edirne il merkezindeki kamu hastanesinde çalışan hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumunun ölçülmesi, COVID-19 hastalığından korunma bilgilerinin saptanması ve bunları etkileyen kimi faktörlerin belirlenmesidir. Araştırmamız kesitsel nitelikte bir çalışma olup çalışmamıza pandemi yoğun bakım servisi, pandemi servisi, acil servis ve diğer servislerden 220 hemşire katılmıştır. Yüz yüze görüşme tekniği kullandığımız çalışma 01 Mart ile 01 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Katılımcılardan verilerin toplanması için demografik bilgi formu, COVID-19 hastalığı ve izolasyon uyum maddeleri, T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi kaynak alınarak oluşturulan COVID-19 hastalığından korunma bilgi düzeyi değerlendirme maddeleri ve İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeğinden yararlanılmıştır. Katılımcıların 174'ü (%79,1) kadın, 46'sı (%20,9) erkek idi. Katılımcıların yaş ortalaması 33,20 ± 8,43 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %86,4'ü COVID-19 hastalığından korunma önlemlerine ilişkin eğitim aldıklarını ifade etmiştir. Katılımcılar COVID-19 hastalığında alınması gereken izolasyon önlemlerini % 99,1'i oranında, aerosol oluşturacak işlemler sırasında uygun kişisel koruyucu ekipman seçilmesini %93,6 oranında ve kişisel koruyucu ekipman giyme sırasını %92,3 oranında doğru bilmiştir. Katılımcıların İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeğinden aldıkları ortalama puan 78,91 ± 8,02 olarak tespit edilmiştir. Acil serviste çalışan hemşirelerin diğer üç serviste çalışan hemşirelere göre izolasyon önlemleri uyum ölçeği (İÖUÖ) alt boyutlarından anlamlı olarak düşük puan aldığı saptanmıştır. Toplanan verilere göre eğitim almış hemşirelerin İÖUÖ puanı eğitim almayan hemşirelere göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hastanede görev yapan hemşirelerin COVID-19 izolasyon önlemleri ile ilgili eğitim alması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease (COVID-19) became a pandemic in a short duration, and the workload and infection risk of nurses has an effective role in care of patients are increased. The aim of this study was evaluating the nurses' reported score of Scale Complians for İsolation Precautions, COVID-19 disease protection information and factors affecting them, working in public hospital in the city center of Edirne. A total 220 nurses were participated in this cross sectional study from pandemic intensive care service, pandemic servise, emergency service and other services. This study was performed between March 01 and November 01, 2021 and the data was collected by face to face interview method. The data was achieved by using demographic information form and score of Scale Complians for İsolation Precautions.The COVID-19 disease isolation compliance and COVID-19 disease prevention knowledge levels of participants were evaluated with survey questions prepared by researcher. The Turkish Republic Health Ministary Covid-19 guide was used preparing survey questions. The 79,1% (n=174) of participants were female; 20,9% (n=46) of participants were male. The mean age of participants were 33,20 ± 8,43. The 86,4% of the participants were reported had received education about COVID-19 disease prevention measures. The correct answer rates for isolation measures should be taken in COVID-19 disease was 99,1%; for selection of proper personal protective equipment during aerosol generating procedures was 93,6% and for personal protective equipment wearing sequence was 92,3%. The mean score of Scale Complians for İsolation Precautions was 78,91 ± 8,02. In conclusion, the achieved results may will beneficial for improving compliance with isolation measures, COVID-19 disease prevention knowledge and isolation compliance of nurses. The points of lower dimensions of scale compliance with isolation precautions of nurses working in emergency services were significantly lower than nurses working in other three -services. The point of scale compliance with isolation precautions of trained nurses were significantly higher than non trained nurses.We think that nurses working in the hospital should receive training on COVID-19 isolation measures.