Acil serviste akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda risk faktörleri ile monosit/HDL oranının ve troponin-T düzeylerinin mortalite açısından değerlendirilmesi
Acute coronary syndrome in emergency department risk factors in patients with diagnosis monocite/HDL ratio and evaluation of troponin-T levels in terms of mortality
- Tez No: 706886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre iskemik kalp hastalıkları, tüm ölüm sebepleri arasında cinsiyet ayrımı olmaksızın birinci sırada yer alır. Hiperlipidemi ateroskleroz için ana risk faktörüdür. Düşük dansiteli lipoprotein seviyesi azaldıkça, yüksek dansiteli lipoprotein seviyesi yükseldikçe ateroskleroz riski düşer. Ateroskleroz patogenezinde monositler endotelden geçerek makrofaja dönüşürler. Makrofajlar okside düşük dansiteli lipoprotein ile etkileşirler ve köpük hücreleri oluşur. Hayatın ilk yıllarında başlayan bu süreç ilerleyen yıllarda ateroskleroz gelişiminde önem taşımaktadır. Kardiyak troponinler miyokard hasarının oldukça spesifik bir biyobelirtecidir. Çalışmamızda, troponin, monosit ve yüksek dansiteli lipoproteinin mortaliteyi öngörmedeki değerini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2018- 01.01.2019 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde akut koroner sendrom tanısı alan 249 hasta dahil edilerek retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların klinik olarak demografik verileri, akut koroner sendrom tipleri, elektrokardiyografi sonuçları, laboratuvar bulguları, koroner anjiografi sonuçları ve klinik sonlanımları hasta takip formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 249 hasta dahil edildi. Hastalar demografik özellikleri açısından değerlendirildi yaş ortalaması 58.6±12.6, cinsiyet dağılımında ise %79.5'i erkekti hasta idi. En sık görülen kronik hastalık %69.1 ile hipertansiyon olarak saptandı. Hastaları akut koroner sendrom alt tipleri açısından baktığımızda %56.6 STEMİ, %43.4 hastada NSTEMİ saptandı. Laboratuvar bulguları monosit ortalaması 0.7±0.3, HDL ortalaması 41.7±9.7, monosit/HDL 0.016±0.008 monosit/non HDL oranı 0.005±0.003 olarak saptandı. STEMİ grubunda hastaların yaş ortalaması NSTEMİ grubundan anlamlı olarak daha düşüktü (p 0.05). STEMİ grubunda monosit, LDL, monosit/HDL, monosit/Non HDL oranları ve laktat NSTEMİ grubundan anlamlı olarak daha yüksekti (p0.05). Tek değişkenli modelde STEMİ ve NSTEMİ hastalarını ayırmada yaş, koroner arter hastalığı, monosit, LDL ve laktat değerlerinin anlamlı etkinliği gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: According to the World Health Organization data, ischemic heart disease is at the first place among all causes of death, regardless of gender. Hyperlipidemia is the main risk factor for atherosclerosis. The decrease in the low-density lipoprotein level and the increase in the high-density lipoprotein level lower the risk for atherosclerosis. In the pathogenesis of atherosclerosis, monocytes pass through the endothelium and become macrophages. Macrophages interact with oxidized low-density lipoprotein and foam cells are formed. This process begins in the first years of life and has an important role in the development of atherosclerosis through all life. Cardiac troponins are a highly specific biomarker of myocardial injury. In our study, we aimed to show the value of troponin, monocytes and high-density lipoprotein in predicting mortality. Materials and Methods: Our study was carried out retrospectively by including 249 patients diagnosed with acute coronary syndrome in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Emergency Service between 01.01.2018 and 01.01.2019. The clinical demographic data, types of coronary syndromes, laboratory findings, results of coronary angiographies and clinical outcomes of all patients were recorded in the follow-up forms. Findings: 249 patients were included in the study. The patients were evaluated in terms of demographic characteristics, mean age was 58.6±12.6 years, and in gender distribution, 79.5% of the patients were male. The most common chronic disease was found to be hypertension with 69.1%. When we listed the patients in terms of acute coronary syndrome subtypes, STEMI was found in 56.6% and NSTEMI in 43.4% of all patients. Laboratory findings revealed that monocytes average value as 0.7±0.3, HDL average value as 41.7±9.7, monocyte/HDL ratio as 0.016±0.008 and monocyte/non HDL ratio as 0.005±0.003. The mean age of the patients in the STEMI group was significantly lower than that of the NSTEMI group (p 0.05). Monocyte, LDL, monocyte/HDL, monocyte/Non HDL ratios and lactate were significantly higher in the STEMI group compared to the NSTEMI group (p 0.05). In the univariate model, significant effectiveness of age, coronary artery disease, monocytes, LDL and lactate values was detected in separating patients with STEMI and NSTEMI (p 0.05).