Ionospheric HF channel and tracking ability of kalman algorithm
- Tez No: 7069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KERİM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET IYONOSFERIK YÜKSEK FREKANS KANALI VE KALMAN /ALGORITMASININ İZLEME YETENE?İ NERGİS,Aydın Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Bölümü Orta Doğu Teknik üniversitesi P Ankara Tez Yöneticisi: Doç- Dr. Bülent Kerim ALTAY Eylül 1989, 125 sayfa Bu tezde iyonosferik yüksek frekans kanallarının değişken yapısı ve transversal kanal dengeleyicilerine uygulanan Kalman algoritmasının bu değişken yapayı izleyebilme yeteneği birlikte incelenmiştir. Zamanla rastgele değişen doğrusal kanal modelleri ve onların özel bir durumu olan iyonosferik kanal modeli üzerinde durulmuş ve bu iyonosferik kanal modelinin saçılım fikri ile uyuştuğu gösterilmiştir. Bu tür kanallarda sayısal iletişisin problemleri bahsedilmiştir- Kalman algoritroasının kanal dengeleyicilerine uygulanmasında Godard yaklaşımı kullanılmış ve bu yaklaşım vKalman algoritmasının çıkış temeline uygun olarak kanal dengeleyicilerine tekrar uygulanmıştır. Bu tür kanal dengeleyicilerin iyonosferik yüksek frekans kanallar izleyebilirliği üzerinde durulmuştur. Watterson'un yüksek frekans kanal modeli yüksek seciyeli bilgisayar programları gerçekleştirilmiş; ve parametreleri CCIR standartlarına uygun olarak alınmıştır. İkili Difransiyel Evre Kaydırma IDEK modülasyonu ile Yarı Rastgele İkili Dizi (YRID) modüle edilişi ve kanala uygulanmıştır. anahtar sözcükler: İyonosferik yüksek frekans kanalı, doğrusal kanal modelleme kanal dengeleyicileri. Kalman algoritması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IONOSPHERIC HF CHAI*iNEL AND TRACKING ABILITY OF KALMAM ALGORITHM MERBÎS ? ftyds.n M.S. in Electrical and Electronics Eng. fliddie East Technics! University; Ankara Supervisor 2 Assoc, Prof- Dr- Bülent Keriro ALTAY September 19S'?r 125 pages in this thesis the characteristics of ionospheric HF channel and the tracking ability of Kal »an algorithm with a transversal equalizer is investigated. Rsndosiiy tiwe varying linear channel aodeis and a special case, the ionospheric channel ssodei is widely studied. Ionospheric channel sodel is confirmed by a scattering channel aproach. The prohleos of digital cocsîisun icat ion through ionospheric HF channel is discussed. Kalsan filtering technique is applied to channel equalizers according to Sadard aproach, however. frora a different aspect- The tracking ability of Kalsan equalizer İİİis discussed ç?±th respect to the characteristics of HF chaasel. la c©apwt@r s isolations Mattersos's EF ctoannel aodel is used and its parameter© are takes fross CCÎS reports. Th® iapsst is a Binary Blfifereatial Phase Shift Kejiag (BBPSX) Eockalated Pseud© Baadoa Binarj Sequence (PKBS). Kej hordes: loaospiseric HF cfeassaei-, linear channel aodelliag- clhaaael equalizers s Kalsaa filtering. tw