Şanlıurfa ilinde kadın yoksulluğu ile mücadelede mikro kredi uygulamasının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of micro credit application in struggle against women's poverty in Sanliurfa province
- Tez No: 706908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünyanın güncel konularının başında yoksulluk ve yoksullukla mücadele yöntemleri gelmektedir. Yoksulluk, sadece az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerinde problemidir. Yoksulluk genel bir sorun olmasına rağmen son zamanlarda kadınların gitgide artan oranının yoksulluk sınırı altına inmesi, yoksulluğun kadınlaşmasını gündeme taşımıştır. Yoksulluktan en fazla etkilenenlerin kadınlar olduğu gözlemlenmektedir. Her ne kadar hane geçimini sağlamak toplumsal roller bakımından erkeğin görevi olsa da hane refahında yaşanan kayıplar ve kadınların toplumda daha fazla yer almaya başlaması kadınlara sorumluluklar yüklemektedir. Gelir elde ederek geçim sağlama konusunda yetersiz düzeyde kalmaları dışında sosyal yaşamlarındaki özgüven eksiliği, yoksulluğu kadınlar için dezavantaja dönüştüren bir problemdir. Bu araştırmada; Şanlıurfa ilinde yoksullukla mücadelede mikro kredi uygulamasının etkisi değerlendirilerek, mikro kredi kullanan kadınların memnuniyetleri araştırılmıştır. Araştırma evreni 1 110 kadındır. Basit tesadüfi örneklem yöntemine göre %99 güven seviyesi ve %10 hata payı dikkate alınarak örneklem sayısı 145 üye olarak hesaplanmıştır. Üyeler ile görüşmelerde anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan üyeler mikro kredinin olumlu katkılarını ve mikro kredinin eksik yönlerini belirtmişlerdir. En önemli sorunları ürünlerini pazarlayabilecekleri bir alanın olmamasıdır. Üyeler mikro kredi uygulamasından genel olarak memnun olduklarını belirtmişler ancak alınan hizmet bedelinin çok fazla olduğunu dile getirerek hizmet bedelinin kaldırılmasını istemektedirler.
Özet (Çeviri)
At the forefront of the current issues of the world is poverty and methods of struggle against poverty. Poverty is a problem not only for underdeveloped and developing countries, but also for developed countries. Although poverty is a general problem, the increase in the rate of women falling below the poverty line has brought the feminization of poverty to the agenda. It is observed that those most affected by poverty are women. Although it is the duty of men to make a living in the household in terms of social roles, the losses in household welfare and the increasing participation of women in society imposes responsibilities on women. Apart from their insufficient level of living by earning income, the lack of self-confidence in their social life is a problem that turns poverty into a disadvantage for women. In this research, the satisfaction of women using micro credits was investigated by evaluating the effect of micro credit application in the fight against poverty in Şanlıurfa. The research population is 1 110 women. According to the simple random sampling method, the sample number was calculated as 145 members, taking into account the 99% confidence level and 10% margin of error. Questionnaire method was used in the interviews with the members. Members participating in the research stated the positive contributions of micro-credit and the shortcomings of micro-credit. Their most important problem is the lack of an area where they can market their products. Members stated that they are generally satisfied with the micro-credit application, but they say that the service fee received is too high and they want the service fee to be removed.