Prostat kanseri ve HLA antijen gruplarının ilişkisi
Correlations between prostatic carcinoma and HLA antigenic groups
- Tez No: 70691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET İnsandaki majör histokompatibilite antijenleri olan HLA grupları ile prostat kanseri (prostat Ca) arasındaki birlikteliğin olup olmadığının belirlenmesi amacı ile bu çalışma yapılmıştır. Çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalında histolojik olarak prostat kanseri tanısı konulan 30 hastanın HLA A, HLA B, HLA DR grupları,bölgesel sağlıklı 102 kişinin HLA grupları ile karşılaştırıldı.Laboratuar tekniği olarak Terassaki'nin mikrolenfotoksisite testi kullanıldı. Sonuçlar ki-kare testi ile değerlendirildi.Sonuçta HLA A2, A10, A28, HLAB14, B15 ve HLA DR6, DR7 ve DR9 da anlamlı bir akümülasyon ve HLA A2 ve DR7 haricinde relatif riskde yükseklik bulundu. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is the relation of prostatic cancer (prostat Ca) in some majorhistocompatibility antigenes who is HLA antigenes carrying groups.The HLA A, HLA B and HLA DR antigenes are confined in 30 patients with prostatic cancer which were diagnosed histologicly in the Gaziantep University Medikal Faculty Urology section with 102 local healty men. We used that laboratory method ; Terassaki's microlymphotoxicity test. The results were evalueted with chi-square test. In this 30 patients we found that the significant accumulation and high relative risk of the HLA A2, HLA A10 and HLA A28, HLA B14, HLA B15 and HLA DR6, HLA DR7 and HLA DR9. 55