Benign prostat hiperplazisinin tedavisinde 5 alfa redüktaz inhibitörü (Finasterid) kullanımının üroflowmetrik incelenmesi
Uroflowmetric analysis of 5 alfa reductase inhibitor (Finasteride) treatment of BPH
  1. Tez No: 70692
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZALPAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: 24 ay süre ile 5 mg/gün finasterid tedavisi alan semptomatik benign prostat hiperplazili hastaların tedavisinde finasteridin etkinliğini değerlendirmek. Metodlar: Hastalar 24 ay süre ile 5 mg/gün finasterid ile tedaviye alınmışlardır. Çalışma sırasında üriner semptomlar,idrar akış hızı, prostat hacmi, prostat spesifik antijeni periyodik olarak ölçülmüştür. Bulgular: 5 mg finasterid ile 24 aylık tedavi sonrasında prostat hacmi, çalışma tamamlanan hastalarda başlangıca göre yaklaşık %21.2 azalmış,maksimum idrar akış hızı (ortalama değişim) 1.9 ml/sn artmıştır. Hastalanıl semptom skorunda %40 yada daha fazla düzelme olmuştur. Serum PSA seviyeleri 12. ayda başlangıca göre yaklaşık olarak % 40 oranında azalmış ve bu azalma 24 ay boyunca da sürdürülmüştür. Bu parametrelerden prostat hacmi ve maksimum idrar akış hızındaki değişim daha 3. aydan itibaren istatistiksel olarak anlamlıyken semptom skorlanndaki iyileşme 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY introduction and Purpose: We report our experience with symptomatic benign prostatic hyperplasia patients of treatment 5 nig/day finasterid for 24 months. Method: 40 patients with benign prostatic hyperplasia were included. We reported periodically urinary symptoms,ürinary flow rate, volume of prostate, PSA Results: At the end of study ; volume of prostat decreased average % 21.2 ; maximum urinary flow rate increased 1.9 ml/sn comparing with at the beginning of study. Symptom score of patients corrected % 40.Serum PSA levels decreased average %40 at the 12. month and It went on decreasing of PSA following 12 months. Data of this study statistically significantly that volume of prostat and maximum urinary flow rate is charged after 3. months,on the other hand ; changing of symptom scores is statistically significant at the 6.