Prostat kanseri ve antiandrojenik tedavinin, lipit peroksidasyonu ve antioksidan sistemler üzerine etkisi
The Effect of prostate cancer and antiandrogenic therapy to lipid peroxidation and antioxidant systems
  1. Tez No: 91308
  2. Yazar: HACER İYNEM (ALKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Onkoloji, Üroloji, Biochemistry, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
6. ÖZET Prostat adenokarsinomu, erkeklerde en sık görülen kanserlerden birisidir ve kanserden ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Prostat kanseri görülme sıklığı yaşla birlikte artış gösterir. Hastalığın etiyolojisi kesin bilinmemekle beraber, hormonal faktörler, genetik yatkınlık, ırk, yağdan zengin beslenme ve enfeksiyon ajanJannın rolü olduğu düşünülmektedir. Organizmada endojen ve eksojen faktörlerin etkisiyle oluşan serbest radikallerin aşın artması veya antioksidan savunma mekanizmalarının yetersizliği sonucu ortaya çıkan oksidatif hasar, kimyasal karsinogenezisin özellikle başlangıç ve gelişme basamaklarında etkili olmaktadır. Prostat kanserinde oksidan stresi ve hastalara uygulanan androjen baskılama tedavisinin oksidan-antioksidan denge üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, oksidatif stresle ilişkili olarak plazma MDA düzeyinin, antioksidan durumun tanımlanabilmesi için eritrosit GSH düzeyi, GSH-Px, GSH-Red, GST enzim aktiviteleri ve plazma E vitamini düzeylerinin tayin edilmesi amaçlandı. Metastatik prostat kanserli hastalarda plazma MDA düzeylerini kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulduk. Hasta grubu tedavi öncesi ve sonrası olarak değerlendirildiğinde plazma MDA düzeyinin tedavi sonrasında düştüğünü saptadık. Bu sonuçlar tedavinin oksidatif hasan bir miktar azalttığım akla getirmektedir. Çalışmamızda hasta grubumuzda eritrosit GSH düzeyi, GSH-Px ve GSH-Red enzim aktiviteleri ile plazma E vitamini düzeylerim kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptadık. Tedavi sonrasında ise eritrosit GSH düzeyi, GSH-Px ve GSH-Red enzim aktiviteleri ve plazma E vitamini düzeylerinin değişmediğini gördük. Buna karşın, GST enzim aktivitesini hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulduk. GST aktivitesindeki bu yükseklik kimyasal karsinogenlere ve diğer elektrofil bileşiklere duyarlılıktan dolayı olabilir. Yine, GST enzim aktivitesinin tedavi sonrasında tedavi öncesine göre artmış olduğunu saptadık. Bu artışın nedeni ise tedavide kullanılan ilaçlar olabilir. Sonuç olarak, yaşlanma ve diğer etiyolojik nedenlerle beraber serbest radikal üretiminde bir artış meydana gelmekte ve kanser gelişme riski artmaktadır. İlaveten, kanser gelişimi de oksidatif reaksiyonların hızlanmasına neden olmaktadır. Bu olaylar, 55GSH ile ilişkili ve diğer enzim aktivitelerindeki değişikliklerle beraber eritrositlerde GSH'nun oksidasyonuna neden olabilir. Düşük enzim düzeyleri, artan radikallerin temizlenmesinde ve GSH'nun redükte hale gelmesinde yetersiz kalarak, serbest radikallerin artmasına ve kanserde oksidatif hasarın sürekliliğine yol açabilir. 56
Özet (Çeviri)
6.SUMMARY Prostate adenocarcinoma is one of the most common forms of cancer and on the top of the leading cause of cancer death. Frequency of prostate cancer is increased with age. It is thought that hormonal factors, genetic predisposition, race, feeding rich from lipid and infection agents play a role although the etiology is absolutely not known Oxidative damage resulting from insufficient antioxidant defense mechanisms or extremely increasing of free radicals due to endogen and exogen factors in organism affect especially the initial and the development levels of chemical carcinogenesis. This study was aimed to determine the oxidant stress and the effect of androgen suppressment therapy on the oxidant-antioxidant balance in prostate cancer and plasma MDA level related to oxidative stress; erythrocyte GSH level to define the antioxidant state; GSH-Px, GSH-Red, GST enzyme activities and plasma vitamin E levels. We found plasma MDA levels significantly higher in patients with metastatic prostate cancer than control group. We determined that plasma MDA level was decreased after the therapy in patient group. These results are thought to be that the therapy reduces the oxidative damage partly. In our study we found plasma vitamin E levels, erythrocyte GSH level, GSH-Px and GSH-Red enzyme activities significantly lower in patient group than control group. We saw no difference in plasma vitamin E levels, erythrocyte GSH level, GSH-Px and GSH- Red enzyme activities after the therapy. However, we found GST enzyme activity significantly higher in patient group than control group. The increase in GST activity may be due to sensitivity to chemical carcinogens and other electrophile compounds. Also we determined that GST enzyme activity was higher after therapy. The reason of this increase may be drugs used in therapy. As a result, it was an increase in the free radical production and the risk of cancer development with aging and other etiologic causes. In addition, the development of cancer causes the acceleration of oxidative reactions. These events may be the reason of GSH oxidation in erythrocyte with the changes related to GSH and in other enzyme activities. Low enzyme levels are insufficient in the reduction of GSH and the scavenge of excess radicals. This may be led to the increase of free radicals and the maintenance of oxidative damage in cancer.