Sportif haberler açısından Hürsöz gazetesi tahlili (1955-1985) (Fihrist-seçilmiş metinler)
Analysis of Hursoz newspaper in terms of sports news (1955 – 1985)(Index-selected texts)
- Tez No: 706945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ALİ SİVAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 692
Özet
Çalışmanın amacı Erzurum basın-yayın tarihinde önemli bir yeri olan Hürsöz Gazetesinin, spor haberlerinin tahlil, fihrist ve analizini yapmaktır. Bu çalışma nitel araştırma olmakla birlikte tarihsel çalışmalarda kullanılan tarama modeli ve tarihsel araştırma metodu kullanılmıştır. 1955-1985 yılları arasında yayınlanan 1-9066. sayıları incelemeye tabi tutulmuş ve Bulgular,“Kronolojik Sıraya Göre Spor Haberleri, Konularına Göre Spor Haberleri, Yazarlarına Göre Spor Haberleri ve Örnek Haberlere Göre Spor Haberleri”olarak tasnif edilmiştir. Araştırma sonucunda 2332 sayıda 3781 spor haberi tespit edilmiştir. Bu haberlerin büyük bir bölümü atıcılık, atlı sporlar, atletizm, basketbol, bisiklet, boks, dağcılık, folklor, futbol, gezi-seyahat, güreş, judo, kayak, masa tenisi, motorsiklet, paraşütçülük, ralli, paten (buz pateni), pentatlon, tekvando, tenis, voleybol ve yüzme branşlarından bahsetmektedir. Erzurum üzerine yapılan spor haberleri ise genellikle atletizm, basketbol, boks, atlı spor cirit, futbol, güreş, kayak ve voleybol üzerine yoğunlaştığı görülmektedir. İmzasız spor haberlerinin dışında çoğunlukta Erzurum spor meseleleri üzerine yazılmış ve 31 farklı spor yazarı tarafından dile getirilmiş birçok makale bulunmaktadır. Alfabetik olarak sıralanan ve Erzurum spor işlerinde öncü ve emektar isimlerden olan Ziya Çilingiroğlu bu yazarların en önemlilirden biri olarak öne çıkmaktadır.“Erzurum'da Spor, Sporcuların Başarıları, Erzurum'da 19 Mayıs, Erzurum'da Tesisler, Uluslararası Müsabakalar, Önemli Bir Sportif Seyahat, Spor Toto ve Erzurumspor'a Yardım Kampanyası”başlıkları altında 35 spor haberi tez yazarı tarafından tam metin olarak okuyucuların hizmetine sunulmuştur. Bu çalışma ile elde edilen envanter 1955-1985 yılları arasında Erzurum'da yapılan spor hareketlerine toplu bir bakış açısı kazandırmakla birlikte Erzurum halkının ilgi duyduğu spor branşları ve spor gelişimini vermesi bakımından önem arz etmektedir. Erzurum'daki spor tesislerinin yapımı, öne çıkan sporcular ve kulüplerin başarılarının yanısıra, Erzurumun spor hareketlerine hizmet eden spor adamlarının tespit edilmesinede olanak sağlamıştır. İlk ve örnek teşkil edecek araştırmamız sonraki çalışmalara bir nebzede olsa öncülük edecektir. Bu araştırmanın en önemli yanı ve katkılarından biri ise, Erzurum spor faaliyetleri üzerine çalışma yapmak isteyecek araştırmacılar için zaman ve mekân kaybı yaşamadan bilgiye çok çabuk ve kolayca ulaşma imkânı vermesidir. Bu ve benzeri yapılacak çalışmalar geçmişten günümüze Erzurum spor tarihinin ortaya çıkartılmasında önemli bir yer işgal edecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to make analysis, index and analysis of the newspaper Hürsöz, Sports News, which has an important place in the history of Erzurum press and publication. Although this study is qualitative research, the scanning model and historical research method used in historical studies were used. Published between 1955 and 1985, 1-9066. their numbers were examined and the results were classified as“Sports News in Chronological Order, Sports News By Topic, Sports News by Author, and Sports News by Sample News”. As a result of the research, 3781 sports news was identified in 2332 numbers. A large part of these news, shooting, equestrian sports, athletics, basketball, cycling, boxing, mountaineering, folklore, football, trip-travel, wrestling, judo, skiing, table tennis, bike, parachuting, rally, skating (ice skating), pentathlon, taekwondo, tennis, volleyball and swimming are full. Sports News on Erzurum is usually focused on athletics, basketball, boxing, equestrian javelin, football, wrestling, skiing and volleyball. Apart from unsigned Sports News, There are many articles written on Erzurum sports issues and voiced by 31 different sports writers. Ziya Çilingiroğlu, who is listed alphabetically and is one of the pioneer and veteran names in Erzurum sports affairs, stands out as one of the most important of these writers.“ Sports in Erzurum, Achievements of Athletes, May 19 in Erzurum, Facilities in Erzurum, International Competitions, An Important Sports Travel, Sport Toto and Campaign to Help Erzurumspor ”35 sports news was presented to readers as a full text by the author of the dissertation. The inventory obtained by this study gives a collective perspective to the sports movements held in Erzurum between 1955 and 1985, but is important in terms of giving sports branches and sports development that the people of Erzurum are interested in. The construction of sports facilities in Erzurum, in addition to the achievements of prominent athletes and clubs, has enabled the detection of sports people serving the sports movements of Erzurum. Our first and exemplary research will lead to subsequent studies. One of the most important aspects and contributions of this research is that it allows researchers who want to study Erzurum sports activities to access information very quickly and easily without losing time and space. These and similar studies will occupy an important place in revealing the history of Erzurum sports from the past to the present.