Kesi süturasyonu sırasında uygulanan kukla gösterisinin çocukların ağrı ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of puppet show applied during incision suturing on children's pain and anxiety levels
  1. Tez No: 706952
  2. Yazar: GÜL FEYZA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma 4-10 yaş grubu çocuklarda kesi süturasyonu esnasında uygulanan kukla gösterisininişleme bağlı gelişen ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Ekim 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Acil servisine kesi süturasyonu ile gelen 4-10 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. G-Power 3.1. Analizine göre örneklem büyüklüğü 65 olarak hesaplanmış olup deney grubunda 33 ve kontrol grubunda 32 çocuk araştırma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın uygulanmasında deney grubunda yer alan çocuklara kesi sütürasyonu sırasında kukla gösterisi yapıldı, kontrol grubundaki çocuklara ise kesi süturasyonu sırasında herhangi girişim yapılmamıştır. Deney ve kontrol grubunu oluşturan çocukların kesi süturasyonu sırasında ağrı ve anksiyetedüzeyleri değerlendirildi. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Wong Baker Yüzler Ağrı Değerlendirme Ölçeği (WBYA)”,“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D) Ölçeği”,“Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; ki kare testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon testi ve Fridman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled experimental study in order to evaluate the effect of puppet show applied during incision suturing in children aged 4-10 years on pain and anxiety due to the procedure. The universe of the research consisted of children aged 4-10 years who came to Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center Pediatric Emergency Service between October 2020 and October 2021 with incision suturing. According to the G-Power 3.1. analysis, the sample size was calculated as 65, and 33 children in the experimental group and 32 children in the control group formed the research group. In the implementation of the study, a puppet show was performed during the incision suturing for the children in the experimental group, and no intervention was made for the children in the control group during the incision suturing. The pain and anxiety levels of the children in the experimental and control groups were evaluated during the incision suturing.“Personal Information Form”,“Wong Baker Faces Pain Rating Scale (WBYA)”,“Child Anxiety Scale-State Scale (CAS-D) Scale”,“Child Fear Scale (CFS)”were used to collect data. Chi-square test, Mann Whitney U test, Wilcoxon test and Fridman test were used.