Türkiye ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki ekonomik ilişkiler (2010-2020)
Economic relations between Turkey and Republic of South Africa (2010-2020)
- Tez No: 706959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Altın ve elmas gibi zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın dikkatini çeken Güney Afrika, 1990'lı yıllarda apartheid döneminin sonuna kadar kapalı bir dış ticaret politikası izlemiştir. Demokrasiye geçişle birlikte Güney Afrika, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve BRICS gibi kuruluşlara üye olarak ileriye dönük ve kapsamlı bir ekonomik kalkınma başlatmıştır. Ayrıca, uluslararası ticaret politikaları ve finansal işlemler serbestleştirildi ve basitleştirildi. 2000'li yılların başında Türkiye, Afrika Ülkeleri gibi denizaşırı ülkelerle ilişkiler kurmaya ve geliştirmeye başladı. Türkiye'nin Afrika ile çok eskilere dayanan ilişkileri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ile Afrika, özellikle Güney Afrika arasındaki uluslararası ticari ilişkileri tarihsel bir perspektiften analiz etmektir. Bu çalışma, incelenen iki ülkenin ticaret potansiyelini artırmaya yönelik önemli politika önerilerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
South Africa attracted the attention of the world with its rich natural resources such as gold and diamonds, followed a closed foreign trade policy until the end of the apartheid period in the 1990s. With the transition to democracy, South Africa launched a forward-looking and comprehensive economic development by becoming a member of organizations like the World Trade Organization (WTO) and BRICS. Moreover, international trade policies and financial transactions have been liberalized and simplified. In the early 2000s, Turkey began to build and develop its relationships overseas, such as with African Countries. Turkey has a long tradition of involvement in Africa. The aim of this study is to analyze the international trade relations between Turkey and Africa particularly South Africa from a historical perspective. The results conclude important policy recommendations for increasing the trade potential of the two countries under investigation.