İfa zamanı ve erken ifa
Time of performance and early performance
  1. Tez No: 706987
  2. Yazar: AYGÜL KIZILAY GÜNEYLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada borçlunun erken ifa yetkisi incelenmeye çalışılmıştır. Biliyoruz ki, hukuk yaşamında problemlerin çoğu ifanın zamanından doğmaktadır. Zaman açısından ifanın düzgün yapılmaması hali bir borca aykırılık halidir. İfa zamanı borçlu temerrüdü, alacaklı temerrüdü, vadeden önce ifa olanağı ya da olanaksızlığı ve zamanaşımı konuları açısından önemlidir. İfa zamanı alacaklı açısından, alacaklının borçludan edimin ifasını isteyebileceği anı, borcun ifasının muaccel olmasını ifade eder. Borçlu bakımından ise, borçlunun ifa yetkisine sahip olacağı zamanı ifade eder. Vadeye bağlı borçlarda, alacaklı vadeden önce, borç muaccel olmadan ifayı talep edemezse de, kural olarak borçlu vadeden önce ifa yetkisine sahiptir. Borç ne zaman muaccel olur ve muaccel olmayan borcun borçlusu erken ifa yetkisine hangi durumlarda sahiptir, hangi hallerde sahip değildir?, bu sorulara tezimizde cevap arayacağız.
Özet (Çeviri)
Our study examines the time of performance in terms of the creditor and the debtor and at this point, the basic concepts such as Due date, Termin, Frist and Early Performance are explained in detail. Two things are understood from the concept of time of performance: when creditor has the power to demand the performance; the other is the time the debtor can fulfill the performance. In the first sense, the moment when the creditor may request the performance of the debt (Fälligkeit). In the second sense, the moment when the debtor has the authority to fulfill his debt indicates that the debt can be executed (Erfüllbarkeit). Although the creditor cannot demand performance before the due date, the debtor has the authority to perform before the due date, as a rule. When does the debt become due and in what cases does the debtor of the debt that is not due have early performance authority, in which cases does he/she not have ?, we will seek answers to these questions in our thesis.