Mesane kanseri tanısında yeni bir tümör belirleyici: Nükleer matriks protein 22 (NMP22)
A New tumor marker in the diagnosis of bladder cancer:NMP22
- Tez No: 70700
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜNOL KARAOĞLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET AMAÇ: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalına Ekim 1997-Nisan 1998 tarihleri arasında mesane kanseri ve diğer malign ve benign ürolojik hastalıklar ön tanılarıyla müracaat eden hastaların idrar örneklerinde nükleer matriks protein 22 (NMP22) ve idrar sitolojisinin duyarlılık, özgüllük, doğruluk oranlan, pozitif ve negatif kestirim değerleri araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Yukarıda bahsedilen her iki test için toplam 140 hastadan (40 'ı mesane kanseri) idrar örnekleri alındı. Endoskopist, patolog, sitolog ve NMP22 testini çalışan araştırmacılar diğer test sonuçlarından habersizdi. BULGULAR: Çalışmaya alınan hasta grubu için yapılan ROC eğrisi sonucuna göre NMP22'nin mesane tümörü tanısındaki optimal referans değeri 12.0 U/ml olarak bulundu. Karşılaştırmalı analiz sonuçlarına göre sitoloji ile NMP22 arasında özgüllük açısından bir fark yoktur (p>0.05). Ancak NMP22, sitolojiden belirgin olarak daha yüksek duyarlılık ve doğruluk oranlarına sahiptir (pO.01). SONUÇ: Üriner NMP22, mesane kanseri tanısında yüksek duyarlılık ve doğruluk oranlarına sahip olmasından dolayı bir tümör belirleyicisi olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır. Böylece mesane kanseri tanı ve takibinde sistoskopi ve biyopsi gibi hastalara oldukça rahatsızlık veren invaziv girişimlerinde gereksiz uygulanış oranı azalacaktır. 24
Özet (Çeviri)
A NEW TUMOR MARKER IN THE DIAGNOSIS OF BLADDER CANCER.NMP22 SUMMARY Purpose: The purpose of this study was to assess the sensitivity, specificity, accuracy, positive predictive value, and negative predictive value of the nuclear matrix protein 22 (NMP22) and cytology on the urine of patients with a spectrum of urologic conditions, including bladder cancer. Materials and Methods: A total of 140 patients (40 with bladder cancer) provided a urine sample, which was divided into appropriate aliquots for each of the tests cited above. The endoscopist, pathologist, cytologist and the person performing the NMP22 test were blinded as to the results of the other tests. Results. Receiver operating characteristics curve interpretation determined that 12.0 units per ml was an optimal reference value for NMP22 to detect transitional cell carcinoma of the bladder in this patient group. Comparative results demonstrate a clear superiority of NMP22 in sensitivity in bladder cancer detection (pO.Ol), while there was no statistically difference between NMP22 and cytology in terms of specificity (p>0.05). Conclusion: Urinary NMP22 detects bladder cancer with a high sensitivity and accuracy rate. We found NMP22 is a promising tumor marker. Within this context, we believe that, in the diagnosis and follow up of patients with bladder cancer, NMP22 will diminish the indications for endoscopic examination. 25