Detection of bladder tumor recurrence by Fourier transform infrared spectroscopy as a novel method
Yeni bir metot olarak Fourier transform infrared spektroskopi kullanılarak mesane tümör rekürensinin saptanması
- Tez No: 255237
- Danışmanlar: PROF. FERİDE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mesane kanseri dünyada en sık görülen ürogenital kanserlerden birisidir. Mesane kanseri tanısında sıklıkla kullanılan iki teknik idrar sitolojisi ve sistoskopidir. Ancak sitoloji tümör teşhisinde yeterince duyarlı değildir. Sistoskopi ise hasta konforunu bozan girişimsel bir yöntemdir. Bu çalışmada kontrol sistoskopi sırasında alınan idrar yıkama örneklerinden mesane tümör rekürensinin saptanması için yeni bir metod olarak, hızlı ve vücut içine girme gerektirmeyen bir yöntem olan Fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopi kullanılmıştır. Bu çalışma, FT-IR spektroskopisi kullanilarak mesane yıkama sıvısından, mesane tümör teşhisi yapılan dünyada ilk çalışmadır.FT-IR spektrumlarının moleküler incelemesi, kontrol ve tümörlü örnekler arasında, protein, karbonhidrat ve nükleik asit içeriğinde dikkate değer artış, protein ve karbonhidrat yapısında farklılaşma gibi birçok değişiklik ortaya koymuştur. Bu spektral farklılıklara dayanarak, kontrol ve tümörlü örnek spektrumlarını ayırma amaçlı olarak cluster analizi yapılmış ve uygulanan yöntemin duyarlılığı 1444-1457 cm-1 spektral aralığında tüm hastalarda %91.8'e, PUNLMP hastalarında %83.3'e, papilloma hastalarında ise %77.8'e ulaşmıştır. Denenen diğer spektral aralıklar da bu değerlere yakın sonuçlar vermiştir. Çalışma sonuçları FT-IR'ın sitolojiye oranla daha yüksek bir duyarlılık ile mesane tümörlerinin teşhisinde kullanılabileceğini göstermiştir.Sonuç olarak, belirli spektral aralıkların cluster analizinde oldukça başarılı tümör göstergeleri olabilecegi ortaya konulduğundan, mesane tümörü teşhisinde FT-IR spektroskopisinin uygulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is one of the most common urogenital cancers worldwide. Two techniques commonly used for bladder cancer diagnosis are urine cytology and cystoscopy. Cytology is not sensitive for detecting tumors. Cystoscopy is an invasive technique which disturbs patient comfort. In the current study, we used Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy as a novel method which is rapid and non-invasive to investigate the bladder tumor recurrence using the bladder wash samples collected in the course of control cystoscopy. This study is unique since it is the first one to use the bladder wash sample in the diagnosis of the bladder tumor by using FT-IR spectroscopy.Molecular investigation of the FT-IR spectra revealed many differences between control and tumor samples such as a considerable increase in protein, carbohydrate and nucleic acids content, and changes in protein and carbohydrate structure. On the basis of the spectral differences, cluster analysis was performed to differentiate between the control and tumorous spectra and we reached to an overall sensitivity (including all individuals with tumor) of 91.8%, a PUNLMP sensitivity of 83.3% and a papilloma sensitivity of 77.8% in spectral range 1444-1457 cm-1. Other spectral ranges also gave similar results. Our results showed that FT-IR spectroscopy can be used to detect the bladder tumors in bladder wash sample with higher sensitivity compared to cytology.In summary, we propose the utilization of the FT-IR spectroscopy for the detection of bladder tumors since specific spectral regions might be used as effective markers for the diagnosis.