Haydarpaşa proje alanının sismik saha tepkisi ve zemin sıvılaşma analizleri
Seismic site response and soil liquafaction analyses of the Haydarpaşa project area
  1. Tez No: 707036
  2. Yazar: FIRAT AYKAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA BURAK EKMEN, PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Meydana gelen depremler sonucunda sıvılaşma etkisiyle oluşan hasarlar, sıvılaşma analizlerinin önemini gün geçtikçe arttırmış olup teknolojinin ilerleyişine paralel olarak bilgisayar destekli simülasyonlar popülerleşmiştir. Bu tez çalışmasında, gerçek deprem senaryoları kullanılarak bilgisayar programları aracılığı ile Haydarpaşa Limanı Proje alanı (İstanbul) için sıvılaşma potansiyeli incelenmiştir. Haydarpaşa Limanı ve çevresinin sıvılaşma potansiyelinin belirlenebilmesi için Deepsoil programı ile sismik saha analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde Mw=5.5, Mw=6.0, Mw=6.6, Mw=7.1 ve Mw=7.6 büyüklüklerindeki deprem kayıtları (sırasıyla Bolu-Düzce-1, Çankırı-Orta, İzmir-Seferihisar, Bolu-Düzce-2 ve İzmit-Gölcük) kullanılmış olup nonlineer yöntem seçilerek her deprem için PGA değerleri elde edilmiştir. Sıvılaşma analizleri için standart penetrasyon testi bazlı sadeleştirilmiş teorik yöntem ve Novoliq bilgisayar programı kullanılmıştır. Gerçek deprem senaryolarının sıvılaşma analizlerine dahil edilmesiyle gerçek duruma yakın bir biçimde analizler yürütülmüştür. Kullanılan sıvılaşma analizi programında 9 farklı yönteme göre her bir deprem büyüklüğü için sıvılaşma analizi ayrı ayrı yapılmıştır. Sadeleştirilmiş teorik yöntemle birlikte inceleme alanı için toplamda 10 farklı yönteme göre sıvılaşma analizi tamamlanmış olup elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır. İlgili alanda belirtilen büyüklüklerdeki depremler için bütün derinliklerde sıvılaşma riskinin söz konusu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of liquefaction analyses has increased day by day due to the damage caused by liquefaction with the effect of earthquakes, and computer-aided analyses have become popular with the advancement of technology. In this thesis, the liquefaction potential for the Haydarpaşa Port Project (İstanbul) area was analyzed with computer software using real earthquake scenarios. Seismic field analysis was carried out with the Deepsoil software to determine the liquefaction potential of Haydarpaşa Port and its surroundings. In the analysis carried out, records of the earthquakes that have a magnitude of; Mw=5.5, Mw=6.0, Mw=6.6, Mw=7.1 and Mw=7.6 (Bolu-Düzce-1, Çankırı-Orta, İzmir-Seferihisar, Bolu-Düzce-2 and İzmit-Gölcük, respectively) were used and PGA values have been obtained for each earthquake by using a nonlinear method. Standard penetration test-based simplified theoretical method and Novoliq computer software were employed for liquefaction analyses. Analyses were carried out realistically by incorporating real earthquake scenarios into the liquefaction analyses. In the liquefaction analysis software, liquefaction analyses were carried out separately for each earthquake magnitude according to 9 different methods. Along with the simplified theoretical method, liquefaction analyses were carried out according to a total of 10 different methods in the study area, and the results obtained were compared with each other. It has been deduced that in the related area there is a liquefaction risk at all depths for the earthquakes of the stated magnitudes.