Experimental and numerical modeling of curvilinear abutment in the open channel flow
Açık kanal akımındaki eğrisel köprü yan ayaklarının deneysel ve sayısal modellemesi
- Tez No: 707035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında iki eğrisel engel ile daraltılmış dikdörtgen açık kanal akımına ait hız alanı ve serbest yüzey profili laboratuvar ortamında ölçülmüştür. Akım alanının deneysel olarak belirlenmesinde Akustik doppler hız ölçer, su yüzünün tespit edilmesinde ise limnimetre kullanılmıştır. Sayısal modellemede, deneylerle aynı koşullara sahip akım için, temel denklemlerin çözümü için sonlu hacimler yöntemi uygulanmış ve üç boyutlu akış koşullarını modellemek için de ANSYS-fluent-19.2 ticari yazılımı kullanılmıştır. Serbest su yüzü profilleri, akışkan hacmi yöntemi (Volume of fluids-VOF) ile hesaplanırken, ağ yoğunluğunun yeterliliği ise Ağ Yakınsama İndeksi (Grid Convergence Index-GCI) yöntemi ile kontrol edildi. Türbülansın matematiksel olarak tanımlanmasında farklı türbülans kapatma modelleri değerlendirildi. Ölçülen ve hesaplanan hız profillerinin performans değerlendirmesinde, ortalama kare hata (OKH), ortalama mutlak bağıl hata (OMBH), ve yüzde sapma (PBIAS) parametreleri kullanıldı. Sayısal model ile elde edilen ve ölçülen hız profillerinin karşılaştırılması sonucunda en başarılı türbülans modeli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the velocity field and free surface profile of rectangular open channel flow, narrowed by two curvilinear barriers, were measured. Experimentally, Acoustic Doppler Velocimeter (ADV) was used to determine the flow field, and a limnimeter was used to measure the free surface profile. The numerical modeling, which is the same conditions as the experiments, was employed with the finite volume method to solve the governing equations. For this purpose, ANSYS-fluent-19.2 commercial software was used to model the three-dimensional open channel flow. Free water surface profiles were calculated by the volume of fluids (VOF) method, while the adequacy of the mesh density was checked by the Grid Convergence Index (GCI) method. Different turbulence closure models were evaluated for the description of turbulence mathematically. Mean square error (MSE), mean absolute relative error (MARE), and percent of bias (PBIAS) parameters were used in the performance evaluation of the measured and calculated velocity fields. As a result of the comparison of the numerical and experimental velocity profiles, the most successful turbulence model was determined.