Dual polarized slotted waveguide array antenna
Çift polarizasyonlu yarıklı dalga kılavuzu dizi anten
- Tez No: 286142
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
X frekans bandında çalışan, hem yatay hem dikey polarize bileşenleri çok yüksek polarizasyon saflığına sahip olan çift polarizasyonlu bir yarıklı dalga kılavuzu dizi anten tasarlanmıştır. Yatay polarize anten elemanları yeni bir eğimsiz dar kenar yarık türüyle oluşturulmuşken, dikey polarize elemanlar ızgaralı ve tek sırtlı dalga kılavuzlarına açılmış geniş kenar yarıklarından oluşmaktadır. Electromagnetic model based on an infinite array unit cell approach is introduced to characterize the proposed edge wall slots. Önerilen yeni eğimsiz dar kenar yarıkları 20 elemana 10 elemanlı bir dizi üretilerek doğrulanmıştır. Üretilen dizinin ölçüm sonuçları benzetim sonuçlarıyla örtüşmektedir. Tasarlanan çift polarizasyonlu antenin yan huzmeleri düşük olup 35 dB seviyesindedir ve antenin yükselişte 70 derecelik elektronik tarama kabileyeti bulunmaktadır. Anten aynı zamanda 600 MHz'lik bir kullanılabilir bant genişliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
An X band dual polarized slotted waveguide antenna array is designed with very high polarization purity for both horizontal and vertical polarizations. Horizontally polarized radiators are designed using a novel non-inclined edge wall slots whereas the vertically polarized slots are implemented using broad wall slots opened on baffled single ridge rectangular waveguides. Electromagnetic model based on an infinite array unit cell approach is introduced to characterize the proposed edge wall slots. 20 by 10 element planar array of these slots is manufactured and radiation fields are measured. The measurement results of this array are in very good accordance with the simulation results. The dual polarized antenna possesses a low sidelobe level of -35 dB and is able to scan a sector of ±35 degrees in elevation. It also has a usable bandwidth of 600 MHz.