Azerbaycan Göyçay çocuk folkloru üzerine bir araştırma
A research on Azerbaijan Goyçay children's folklore
- Tez No: 707063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Azerbaycan'ın Göyçay şehrinde unutulmakta olan çocuk oyunlarını ve folklorunu tespit etmeyi amaçlamıştır. Göyçay'da oynanılan çocuk oyunları, saha çalışmalarında kaynak kişilerle yapılan görüşmelerden, folklor antolojilerinden ve farklı kaynaklarda yer alan çocuk folklorunun taranmasından elde edilmiştir. Çalışmamızda derlediğimiz çocuk oyunları ve folklorunun, Azerbaycan'ın diğer bölgelerindeki çocuk oyunları ve folkloruyla benzerlik gösterdiği görüşüne varılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Azerbaycan Çocuk Folkloru Hakkında”başlıklı konu ele alınmıştır. İkinci bölümde,“Göyçay Hakkında Genel Bilgi”verilmiştir. Çalışmanın daha rahat aktarılması için, folklor ürünleri ayrı ayrı başlıklar altında sıralanmıştır. Burada“Göyçay'ın Tarihi”,“Göyçay'ın Coğrafi Özellikleri”,“Göyçay'ın Demografik Yapısı”başlıkları ele alınarak her bir konu başlığı altında hacimli araştırma sonuçları paylaşılmıştır. Üçüncü ve son bölümde“Göyçay Çocuk Folklorunun İncelenmesi”,“Geçmişten Günümüze Göyçay Çocuk Folkloru”,“Göyçay Çocuk Folklorunda Çocuklar İçin Yapılan Törenler”,“Göyçay Çocuk Folklorunda Tılsımlar ve İnançlar”,“Göyçay Çocuk Folklorunda Pirler”,“Çocuk Oyunları”ele alınarak her bir bölüm hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to overcome the forgotten games of Goychay of Azerbaijan with children. The plays played in Göyçay are folklore anthologies obtained from the exercises done with the field-practice resource people, from the scanning of the folklore in different sources. Children's games and folklore, which we compiled in our study, are similar to Azerbaijan's usage, children's games and folklore. The study consists of three parts. In the first space“About Azerbaijan Children's Folklore”the topic was discussed. The second space,“General Information About Göyçay”is given. In order to convey the work more easily, folklore products are listed under separate headings. Subjects related to“History of Göyçay”,“Geographical Characteristics of Göyçay”,“Demographic Structure of Göyçay”, a topic titled comprehensive research results were shared.“Examination of the Children of Göyçay”,“Göyçay Children's Folklore from Past to Present”,“Ceremonies for Children in Goyçay Children's Folklore”,“Amulets and Beliefs in Goyçay Children's Folklore”,“Pirs in Goyçay Children's Folklore”,“Children's Games”are all discussed. detailed information about a section is given.