Bazı aile hekimlerinin influenza aşısı hakkında bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitudes and practices of some family practitioners about influenza vaccine
- Tez No: 707062
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aşı Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma Türkiye'de bazı aile hekimlerinin influenza aşıları ile ilgili tutumlarını, bilgi ve uygulamalarını değerlendirmek, tutumlarının demografik özellikleri ile ilişkisini ve ayrıca aşı önerisi üzerine olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı bölgelerinde birinci basamakta fiilen görev yapan ve gönüllülük esasıyla çalışmaya katılmayı kabul eden aile hekimleri dahil edilmiştir. Veri toplama formu internet üzerinden aile hekimlerine mail yolu ile ulaştırılmıştır. Form, sosyodemografik özellikler, deneyim ve iş yükü, aşı ve aşı ile önlenebilir hastalıklar ile ilgili deneyimler, influenza aşılama davranışlarına yönelik sorulardan ve Türkiye'ye adapte edilmiş“Gripten Korunmaya Yönelik Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (GKYSİMÖ)”nden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde 388 aile hekimine ulaşılmış, 377 aile hekimi analizlere dahil edilmiştir. % 53'ü batı bölgesinden olmak üzere Türkiye 5 Bölge sınıflandırmasına göre tüm coğrafi bölgelerden katılım sağlanmıştır. Araştırmaya katılan aile hekimlerinin % 57,1'i erkek ve yaş ortalaması 44,5±9,1'dir; %63,5'inin son beş yıl içinde aşı ile önlenebilir hastalığı öyküsü olan, %14,6'sının ise öyküsünde influenza ile ilişkili olabilecek ciddi rahatsızlığı olan hastaları olmuştur. Araştırmaya katılan hekimlerin %41,5'i son 5 senedir grip aşısını düzenli olarak her sezon yaptırmıştır. Araştırmaya katılanların %42,7'si risk grubundaki hastalarına influenza aşısını mutlaka önermekte ve isteksiz hastalarını ikna etmek için zaman ayırmaktadır. Son 5 yıldır düzenli olarak grip aşısı yaptıran aile hekimlerinin GKYSİMÖ tüm alt gruplarda ve genel ölçek puanında daha yüksektir ve bu hekimler hastalarına influenza aşısını daha güçlü önermektedir, ailelerindeki bireylerin de düzenli olarak grip aşısı olmasını sağlamaktadır. Hekimlerin bireysel tecrübeleri grip aşısı olma kararını ve gripten korunmaya yönelik sağlık inancını etkilemektedir. Aile hekimlerin grip aşısı olma davranışını bilgiden çok sağlık inançları etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the attitudes, knowledge and practices of some family physicians about influenza vaccines in Turkey, and to examine the relationship of their attitudes with their demographic characteristics and also the effect on vaccine recommendation. It is a descriptive epidemiological study. Family physicians who work actively in primary care in different regions of Turkey and who agreed to participate in the study on a voluntary basis were included in the study. The data collection form was sent to the family physicians via e-mail. The form consists of questions about sociodemographic characteristics, experience and workload, experiences with vaccines and vaccine-preventable diseases, influenza vaccination behaviors, and the“Health Belief Model Scale for Prevention from Influenza”adapted to Turkey. During the data collection process, 388 family physicians were reached and 377 family physicians were included in the analysis. Participation was obtained from all geographical regions according to the 5 Region classification of Turkey, 53% from the western region. 63.5% had a history of patients with a vaccine-preventable disease in the last five years, 14.6% had a history of serious illness that may be associated with influenza, and 41.5% had received the flu vaccine regularly for the last 5 years. season made. 42.7% of the participants in the study definitely recommend influenza vaccination to their patients in the risk group and take time to convince their reluctant patients. Family physicians who have been regularly vaccinated for the last 5 years have higher score of Health Belief Model Scale on Preventation of İnfluenza in all subgroups and overall scale scores, and these physicians strongly recommend influenza vaccination to their patients, and ensure that their family members also receive regular influenza vaccination. Individual experiences influence the decision to get the flu vaccine and health beliefs about protection from the flu. Health beliefs, rather than knowledge, affect family physicians' flu vaccination behavior.