Ilımlı kuru iklim bölgesinde enerji etkin konut tasarımı: Niğde örneği
Energy efficient housing design in the moderate dry climate region: The case of Nigde
  1. Tez No: 707070
  2. Yazar: AYŞE DİLAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇERÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Dünya nüfusunun ve teknolojik gelişmelerin artması ile enerji kaynakları her geçen gün daha büyük bir hızla tükenmektedir. Enerji kullanımında büyük paya sahip olan yapı sektörü için enerji etkin tasarım arayışları kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada, enerji sorununa çözüm geliştirmek ana hedefinden yola çıkılarak enerji etkin yapı kavramının gelişimine katkı sağlanmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, tez çalışmasında enerji kavramı ele alınmış, enerji etkin yapı tasarım parametreleri derlenmiş, ulusal ve uluslarası olmak üzere on adet konut projesi incelenmiş ve çalışma alanı olarak belirlenen Niğde ilinde ılımlı kuru iklim bölgesi için enerji etkin konut modeli oluşturulmuştur. Model konutun BEP TR 2 yazılımında yapılan enerji performans analizlerinden elde edilen verilere göre; •Yapının ısıtma ihtiyacı duyduğu gün sayısı (158) meterolojinin bölge için belirlediği ısıtma ihtiyacı duyulan gün sayısından (201) az bulunmuştur. •Yapının enerji sınıfı B seviyesinde çıkmıştır. •Yapılan hesapları sonucunda PV panel sayısının arttırılması durumunda yapının enerji sınıfı A0 seviyesine yükselmiştir. Sonuç olarak, tek tip yapı anlayışının terkedilmesi ve tasarım aşamasında bölgesel şartlara göre kararlar alınması ile enerji etkin yapı projelerinin oluşturulabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Through the increase in the world population and technological developments, energy resources are being depleted at a faster rate day by day. The search for energy efficient design has become inevitable for the building sector, which has a large share in energy use. In this study, it is aimed to contribute to the development of the concept of energy efficient building, starting from the main goal of developing a solution to the energy problem. In this respect, the concept of energy was discussed, energy efficient building design parameters were compiled, ten national and international housing projects were examined and an energy efficient housing model was created for the moderate dry climate region in the province of Niğde, which was determined as the study area in thesis study. According to the data obtained from the energy performance analyzes made in the BEP TR 2 software of the model house; •The number of days (158) that the building needs heating was found to be less than the number of days (201) that the meteorology determined for the region. •The energy class of the building is at B level. •As a result of the calculations, if the number of PV panels is increased, the energy class of the building has increased to the A0 level. Consequently, it has been revealed that energy efficient building projects can be created by abandoning the concept of uniform building and taking decisions according to regional conditions at the design stage.