Yeni bir tip termoelektrik ve piezoelektrik malzeme tasarımı ve analizi
A design and an analysis of a new type of thermoelectric and piezoelectric material
  1. Tez No: 707079
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAYLI, DR. CENGİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, insan ağırlığından ve vücut sıcaklığından faydalanarak enerji üretmek için bilgisayar yardımıyla simülasyon yapılmıştır. 100 kg ağırlıklı bir insan için hem piezoelektrik materyali hem de termoelektrik malzemesi kombine edilerek farklı bir koltuk tasarımları dizeyin edilmek ile birlikte optimize bir tasarım elde edilmiştir. Enerji üretmek için piezoelektrik ve Termoelektrik malzemesi içeren yeni koltuk tasarımı ve analizini sunmaktadır. Elektrik enerjisi üreten, Solidworks yazılımı vasıtasıyla tasarlanmış olan koltuğun termoelektrik malzemesinin altına yerleştirilen bir Piezoelektrik malzemesi olarak Kurşun zirkonat titanat adlı seramik bir malzeme seçilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Koltuğun üstte konulan Termoelektrik jeneratörü için ise bizmut Tellürid materyali kullanılıp elektrik potansiyeli hesaplamak ve analizleri yapmak için COMSOL Multiphysics kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a simulation was made with the help of a computer to generate energy by utilizing human weight and body temperature. an optimized design was obtained by combining both the piezoelectric material and the thermoelectric material for a person weighing 100 kg, with a different seat design. It presents new seat design and analysis that incorporates piezoelectric and thermoelectric materials to generate energy. A ceramic material called Lead zirconate titanate was chosen as Piezoelectric material placed under the thermoelectric material of the seat, which was designed through Solidworks software, also in this study Bismuth telluride material which was placed on the top of the seat was used as thermoelectric material and COMSOL Multiphysics was used to do the analysis and to calculate the electric potential.