Artırılmış gerçeklik destekli tarih kitaplarının öğrencilerin uzamsal düşünme yeteneği ve akademik başarısına etkisi
The effect of augmented reality supported history lesson books on spatial thinking ability and academic success of students
- Tez No: 707107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE TUĞBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tarih dersinin öğretimi tarih biliminin doğası itibari ile birtakım zorluklar taşır. Alan yazına bakıldığında tarih dersinin öğretiminde öğrenme ortamını etkileyen pedagojik durumlar ile öğrenci motivasyonu gibi zorluklar olduğu görülmektedir. Bu etkenlerin yansıra öğrencilerin kitap gibi bir bilgi kaynağından yararlanmalarına yönelik kaynağa ilişkin sorunlar olmak üzere tarih dersinin öğretimini zorlaştıran faktörler de bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu sorunlardan ders kitabı ile ilgili olan boyutlarda bir çözüm sunma potansiyelinde olan artırılmış gerçeklik teknolojileri incelenecektir. Bu teknolojiler ile hem tarih kitaplarının etkisi artırılabilecek hem de zaman-mekan ilişkisi içerisinde öğrencilerin uzamsal düşünme becerisi değerlendirilebilecek ve böylece öğretmenlere mevcut sorunlardan birine çözüm olabilecek yeni bir alternatif sunulacaktır. Bu noktada, bu potansiyelin bilimsel bir çalışma ile araştırılması ve bulgular çerçevesinde yeni bir yaklaşımla önerilerde bulunulması ihtiyacı bu tezin temel motivasyonudur. Bir diğer deyişle, Tarih öğretiminin sorunları arasında olan ders kitabının arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle desteklenmesi ve bu bağlamda lise düzeyindeki öğrencilerin uzamsal düşünme yolu ile AG teknolojilerini kullanma durumunun incelenmesi ve bu tasarımın öğrencilerin akademik başarıları ile ilişkilendirilerek incelenmesi bu çalışmanın temel konusudur. Çalışma 2021- 2022 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda okuyan 52 öğrenci ile (12. Sınıf) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Veriler akademik başarı testi ve Purdue Uzamsal Görselleştirme Testi olmak üzere iki veri toplama aracından elde edilmiştir. Araştırmanın sonunda, deney grubu lehine öğrencilerin akademik başarılarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Analiz sonucunda, uzamsal düşünme becerisi ile akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma sonucunda, AG gibi ortamların temel kaynaklar arasında bulunan ders kitaplarında kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Teaching history course has some challenges due to the nature of the science of history. On reviewing the literature, it is seen that there are some problems with teaching methods, student motivation and so on which bring about problems in understanding the content for students. In addition to these factors, the sources to use such as textbooks is also reported as a problem. In this thesis, augmented reality technologies, which have the potential to provide a solution to these problems in the dimension related to the source as a textbook will be examined. With these technologies, both the effect of history books can be increased and the spatial thinking skills of students can be improved within the time-space relationship, and thus a new method proposal will be presented to teachers. At this point, the need to explore this potential with a scientific study and to make suggestions for new teaching approaches covering the use of textbooks within the framework of the findings is the main motivation of this thesis. In other words, the focus of this study is to support the textbook, which is among the problems of history teaching, with augmented reality technology, and in this context, to examine a new teaching method by means of spatial thinking of high school students and to examine this design by associating it with the academic success of the students. The study was carried out with 52 students at a high school in the 2021-2022 academic year. Experimental design with pretest posttest control group was used in the research. The data were obtained from two data collection tools, the achievement test and Purdue Spatial Visualization Test. As a result of the study, significant differences were found in the academic achievement of the students in favor of the experimental group. It was observed that there is no significant relationship between spatial thinking skills and academic achievement.