Cam matriks seramik-dentin bağlantı dayanıklılığına baicaleinin etkisi
Effect of baicalein on glass matrix ceramic-dentin bonding strength
- Tez No: 707138
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Adeziv bağlantının uzun dönem başarısını artırmak amacıyla matriks metalloproteinaz inhibitörleri kullanarak biyodegradasyonunun önüne geçme fikri güncel bir araştırma konusudur. Bu in vitro çalışmanın amacı matriks metalloproteinaz inhibitörü kullanımının seramik-dentin mikroçekme bağlantı kuvveti üzerine etkisini değerlendirmektir. On altı adet insan mandibular 20 yaş dişinin okluzal minesi prepare edildi ve cam matriks seramik (Celtra Duo) kullanılarak overleyler elde edildi. Dişler 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda ön işlem uygulanmaksızın total etch, dual cure rezin siman (Variolink N) ile simante edildi. Dimetilsülfoksit ve baicalein grubunda asitleme işleminden sonra çözeltiler uygulandı ve simantasyon, üreticinin talimatları doğrultusunda yapıldı. Baicalein + Ultrasonik aktivasyon grubunda asitleme sonrası baicalein çözeltisi uygulandı, 10 sn ultrasonik aktivasyon yapıldı ve simanın diğer bileşenlerinin baicalein çözeltisiyle aynı penetrasyon derinliğine ulaşması için her aşamada 10 sn ultrasonik aktivasyon yapıldı. Örnekler 5000 devir termal yaşlandırmaya tabi tutuldu. Örnekler kesilerek mikrobar elde edildi ve mikroçekme testi yapıldı. Bağlantı yüzeyi ve ön işlem uygulanmış okluzal yüzey taramalı elektron mikroskobunda görüntülendi.
Özet (Çeviri)
In order to increase the long-term success of the adhesive bond, the idea of preventing biodegradation by using matrix metalloproteinase inhibitors is a current research topic. The aim of this in vitro study was to evaluate the effect of matrix metalloproteinase inhibitor use on the ceramic-dentin microtensile bond strength. The occlusal enamel of sixteen human mandibular wisdom teeth was prepared and overlays were obtained using glass matrix ceramic (Celtra Duo). Teeth were divided into 4 groups. In the control group, was cemented with total etch, dual cure resin cement (Variolink N) without pretreatment. In the dimethyl sulfoxide and baicalein group, solutions were applied after etching and cementation was done according to the manufacturer's instructions. In the Baicalein + Ultrasonic activation group, after etching, baicalein solution was applied, ultrasonic activation was performed for 10 seconds and ultrasonic activation was performed for 10 seconds at each stage so that the other components of the cement reached the same penetration depth with the baicalein solution. The samples were subjected to 5000 cycles of thermal aging. Microbar was obtained by cutting the samples and micro-tensile test was performed. The junctional surface and pretreated occlusal surface were visualized in a scanning electron microscope.