Pediatrik popülasyonda üriner enfeksiyonla mesane davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 70720
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) çocuklarda yaygındır ve sıklıkla tekrarlayabilmektedir. ÜSE'nun önemli komplikasyonları; bakteriyemi, renal skar, hipertensiyon ve böbrek yetmezliğidir. Rekürren ÜSE olan çocuklarda üriner sistem obstruksiyonu, yapısal anomaliler ve işeme disfonksiyonu sık görülmektedir. Çalışmamızda rekürren ÜSE olan çocukların mesane davranışlarını sistometri ile değerlendirip, tanı ve takipteki önemini araştırdık. 5-15 (ortalama 8.81 ±3.02) yaşlarında, rekürren ÜSE olan, nörolojik bozukluğu ve belirgin anatomik patolojisi olmayan 74 olgu 16.2 ay (6-41) takip edilmiştir. Olguların gruplandırılmascTüm olgular (Grup A), tüm olgular içinde konstipasyonu olanlar (Grup B) ve Grade 1-3 reflüsü olan, renal skarı olmayan, konstipasyon tedavisi almayan, kız olgular (Grup C) şeklinde yapılmıştır. Olguların 58'i (%78.4) kız, 16'sı (%21.6) erkek çocuklardan oluşmaktadır. Tüm olgularda (Grup A); 51 (%68.9) olguda detrusor instabilitesi (Dİ), 47 (%63.5) olguda veziko ureteral reflü (VÜR), 22 (%29.7) olguda konstipasyon ve 11 (%14.9) olguda renal skar saptandı. Grup C'de 43 olgu değerlendirildi ve 26 (%60.4) olguda Dİ, 24 (%55.8) olguda VÜR ve 21 (%48.8) olguda diurnal inkontinans saptandı. Tüm olguların ürodinamik değerlendirilmesinde ortalama olarak; kompliansta azalma, maksimum detrusor basıncında artma, post voiding rezidüel idrarında artma gözlenmiştir. Bu olgularda yapılan istatistiksel çalışmada, medikal ve/veya cerrahi tedaviyle, tüm parametrelerde anlamlı düzelme bulunmuştur. Rekürren ÜSE olan çocuklarda doğru tanı ve başarılı tedavi için ürodinamik çalışmaların yapılması gerekir. Bu nedenle rekürren ÜSE olan çocukların, çocuk ürolojisi ile ilgilenen ürolog veya üroloji uzmanları tarafından takip ve tedavi edilmesi gerektiği kanısındayız. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urinary tract infection (UTI) is a common and often recurring condition in children. Bacteriemia, renal parenchymal scarring, hypertension and renal insufficiency are well-established complications of the infection in children. Urinary tract obstruction, anatomical abnormalities and voiding dysfunction are common in children with recurrent UTI. In our study, bladder behaviors of the children with recurrent UTI were evaluated with cystometry. 74 cases with recurrent UTI, aging between 5 to 15 years (mean: 8.81 ±3.02) without any anatomic pathological and neurologic deficiency were followed for a mean of 16.2 months (ranging between 6-41 months). The patients were grouped as group A, B and C. While the group A has included all the patients, group B the patients who were constipated and group C has included female patients who had grade 1-3 reflux without renal scarring and taking no medications for the constipation. There were 58 (78.4%) female, 16 (21.6%) male patients. In group A; there were 51 (68.9%) detrussor instability (Dl), 47 (63.5%) vesico uretheral reflux (VUR), 22 (26.7%) constipated patients and 1 1 renal scarring were present. In group C 43 cases were evaluated and in 26 (60.4%) cases Dl, in the 24 cases (55.8%) VUR and in the 21 (48.8%) cases diurnal incontinence were defected. By urodynamic evaluation a decrease in the compliance increase of the maximum detrussor pressure and an in the post voided residual urine volume were detected in all cases. The statistical evaluation revealed that medical and/or surgical treatment improved all parameters significantly. Urodynamic evaluation is a must for the prompt diagnosis and treatment of children with recurrent UTI. Therefore we believe that children with recurrent UTI must to be followed and treated either by urologists or urologists who specially deal with pediatric urology. 46