Screening for intercellular adhesion gene cluster (ICA) genes Staphylococcus aureus isolated from uti cases
Hücreler arası adezyon geni kümesi (ICA) genleri için tarama iye vakalarından izole edilen Staphylococcus aureus
  1. Tez No: 707218
  2. Yazar: FATEN OTHMAN FARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yaşları 7 ile 60 arasında değişen idrar yolu enfeksiyonu şüphesi olan kişilerden 144 idrar örneği toplanmıştır. Bazı idrar yolu enfeksiyonları patojenleri araştırıldı, teşhis edildi ve antibiyotik duyarlılığı test edildi. Hastaları yaş ve cinsiyet arasında karşılaştırmanın yanı sıra diyabetli hastaların ve hamile kadınların yüzdesi de araştırıldı. Sonuçlar şunu gösterdi Staphylococcus aureus izolasyon ve teşhis sonuçları (22) numune sayısının %15.27'sini gösterdi ve yaş gruplarına ayrıldı.Bu çalışma, biyofilm oluşturma kabiliyetini ve (icaA) ve (icaD) varlığını değerlendirdi. İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen stafilokok suşları arasındaki genler. (icaA) (icaD) geninin varlığı da PCR tekniği ile belirlendi, Biyofilm gelişimi idrar yolu enfeksiyonlarından izole edilen Staphylococcus aureus arasında yaygındır. Staphylococcus aureus bakterilerinin duyarlılığı 10 antibiyotiğe test edilmiş ve en yüksek duyarlılık bir ilaca karşı olmuştur. antibiyotik Metisilin %91 ve Amoksisiline karşı %86,3. Aynı zamanda bir antibiyotik Levofloksasin ve Gentamisin'e yüzde 81 verdi. Ayrıca bir antibiyotik olan Etromisine daha az duyarlıdır. Bakteriler, bir antibiyotik Rifampisin'e %86.36 ve bir antibiyotik vankomisine %81.81'e orta düzeyde duyarlılık gösterdi ve bir antibiyotik Metisilin ve Etromisine %4.54'e karşı orta düzeyde duyarlılık gösterdi. Bakteriler, bir antibiyotik olan Ethromycin'e %90.90 ve ayrıca bir antibiyotik Tetrasikline karşı %81.81'e karşı yüksek bir direnç gösterirken, bir antibiyotiğe %0.0 Rifampisin'e direnç göstermedi. İstatistiksel analiz çalışması ile, önemli farklılıkların olduğu, yani antibiyotiklerin bakteriler üzerindeki etkisinde farklılıklar olduğu ve en iyi dört antibiyotik olduğu ve bakterilerin duyarlılığı üzerinde etkili olduğu gösterildi. Metisilin, Gentamisin, Levofloksasin ve Siprofloksasin.
Özet (Çeviri)
144 urine samples were collected from persons suspected of urinary tract infections, their ages ranged from 7 to 60 years. Some pathogens of urinary tract infections were investigated, diagnosed, and antibiotic sensitivity tested. The percentage of patients with diabetes and pregnant women was also investigated, in addition to comparing patients between age and gender. The results showed The results of isolation and diagnosis of Staphylococcus aureus showed 15.27% of the number of (22) samples and were divided into age groups.The present study evaluated the ability of biofilm formation and the presence of (icaA) and (icaD)genes among strains of staphylococci isolated from patients with urinary tract infection. The presence of (icaA)a (icaD) gene was also determined by PCR technique the Biofilm development is common among Staphylococcus aureus isolated from urinary tract infections .The sensitivity of Staphylococcus aureus bacteria was tested to 10 antibiotics, and the highest sensitivity was to an antibiotic Methicillin 91%, and 86.3% towards Amoxicillin. It also gave an 81%percentage to an antibiotic Levofloxacin and Gentamicin. It is also being less sensitive to an antibiotic Ethromycin. The bacteria showed moderate sensitivity to an antibiotic Rifampicin 86.36% and to an antibiotic vancomycin 81.81% and it was less moderate sensitivity to an antibiotic Methicillin and Ethromycin 4.54%. The bacteria showed a high resistance to an antibiotic Ethromycin 90.90% and also to an antibiotic Tetracycline 81.81%, While there was no resistance to an antibiotic Rifampicin 0.0%. Through the study of the statistical analysis, it was shown that there are significant differences, that is, that there are differences in the effect of antibiotics on bacteria, and it was the best four antibiotics and had an effect on the sensitivity of bacteria it is Methicillin, Gentamicin, Levofloxacin and Ciprofloxacin.