Beydâvî tefsiri'nde nesh olgusu
The naskh in Baydâvi's tafsir
  1. Tez No: 707230
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLCELİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
“İnsanlığa hidâyet rehberi olarak gelen Kur'ân-ı Kerîm'i anlama çabalarının neticesinde birtakım ilimler teşekkül etmiştir. Bu çabaların sonucu teşekkül eden önemli ilimlerden biri hiç şüphesiz Kur'ân ilimleridir. Kur'ân ilimleri içerisinde asırlardır tartışılagelen ve halâ tazeliğini koruyan konuların başında nesh gelir. Neshin iyi anlaşılması için hiç şüphesiz ilmiyle tebarüz etmiş kadim ulemâdan istifade etmek ve onların bakış açılarını irdeleyip ortaya çıkarmak hayati önem arz etmektedir. Tam da bu gayeye matuf olmak üzere bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Beydâvî Tefsiri'nde Nesh olgusu adlı çalışmamızın, Giriş bölümünde Beydâvî'nin hayatı, ilmi kişiliği, eserleri ve tefsirini, Birinci bölümünde; ana hatlarıyla nesh olgusu, neshin varlığı hakkında tartışmalar ve delilleri, nesh-tahsis ilişkisi, neshin şartları, neshin kısımları ve eserler konularını ele aldık. İkinci bölümde ise Beydâvî'nin nesh olgusuna bakışı, nesh kriterleri ve mensûh addedilen âyetleri nasıl yorumladığını ele alarak müfessirimizin bu âyetler hakkındaki yorumlarını analiz ederek neshe dair eğilimini tespit ettik. Çalışmamızda Beydâvî'nin neshin aklen caiz ve vaki olduğunu, Kur'ân'da var olmasının yanısıra Kur'ân'ın diğer şeriatleri nesh etme şeklinden hareketle şeriatler arası neshin varlığını da savunduğunu müşahede ettik. Neshe konu olan âyetleri neshin ilkelerinden hareketle inceleyen müfessirin tutarlı bir metod takip ettiğini gözlemledik.”
Özet (Çeviri)
“The result of the efforts to understand the Qur'an which came as a source of guidance to humanity, some sciences were emerged. The Sciences of the Quran is important of sciences formed by the efforts' results. The Nash is one of the topics that have discussed for centuries in the sciences of the Quran and still maintain its topicality. Undoubtedly, it is vital to benefit from the scholars and reveal their perspectives for a good understanding of Nash. We decided to carry out this study in order to achieve exactly this goal. In the introduction part of our study, the phenomenon of Nash in Baydâwi's Tafsîr, Baydâwi's life, his knowledge, his book and his tafsir. In the first part; we discussed the Nash phenomenon with its main outlines, the arguments about the existence of Nash and its evidence, the relationship between Nash-Tahsis, Nash's conditions, Nash's parts and works/studies. In the second part, we analyzed and revealed the interpretations of our Mufassir about these verses by discussing Baydawi's view of the phenomenon of Nash, Nash criteria and how he interpreted the verses considered abrogated. In our study, Baydawi's; We have observed that Nash is permissible and actual, and that the Qur'an also advocates the existence of inter-sharia abrogation, based on the way the Qur'an abrogates other shari'ahs.. We observed that the Mufassir, who examined the verses subject to Nash from the principles of Nash, followed a consistent method.”