Evaluation of β-carotene, cinnamon and garlic in promoting regeneration of peripheral nerve injury
Β-karoten, tarçin ve sarimsağin periferik sinir rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 707231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ÖNGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, β-carotene (BC), tarçın (Cinn) ve sarımsağın (Gl) rat modelinde sağ siyatik sinir hasarı sonrası sinir rejenerasyonuna muhtemel etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. 64 Wistar albino erkek rat (260 ± 30g ağırlığında ve 12 haftalık) sekiz eşit gruba (n=8) bölünmüştür. Kontrol grubuna ve kontrol pozitif gruplara herhangi bir cerrahi işlem yapılmamakla birlikte kontrol pozitif gruplarına sırası ile 100 mg/kg/gün BC, 100 mg/kg/gün Cinn ve 90 mg/kg/gün GI uygulaması yapıldı. Hasar grubunda ve hasar-tedavi gruplarında siyatik sinire 60 saniye boyunca 50 Newton basınç uygulanarak hasar oluşturuldu. Hasar + BC grubunda ratlar 100 mg/kg/gün BC uygulamasına maruz bırakıldı. Hasar + Cinn grubunda ratlar 100 mg/kg/gün Cinn uygulamasına maruz bırakıldı. Hasar + GI grubunda ratlar 90 mg/kg/gün GI uygulamasına maruz bırakıldı. Her bir tedavi grubu test edilen maddeleri cerrahi işlemi takiben 24 saat sonra başlayıp oral gavaj yolu ile 28 gün boyunca aldı. Stereolojik analizler, histolojik ve fonksiyonel incelemeler her bir gruptaki siyatik sinirin değerlerlendirilmesinde kullanıldı. Stereolojik analiz sonuçlarına göre tedavi gruplarında hasar grubuna kıyasla myelinli akson sayısında, myelin kılıf kalınlığında ve akson alanında istatistiksel fark görülmedi (p>0,05). SFI sonuçları açısından; Hasar grubuna kıyasla sadece Hasar+Gl grubunda (p=0,015) artan yönde önemli fark tespit edildi. CMAP amplitüt değerleri açısından: Hasar+BC ve Hasar+Cinn gruplarında Hasar grubuna kıyasla artan yönde yönde önemli fark (p=0,000) tespit edildi. Sonuç olarak, BC ve Cinn fonksiyonel iyileşmeye katkı sağlamasına ragmen, stereolojik analiz sonuçlarına göre siyatik sinir hasarı sonrası BC, Cinn ve Gl uygulanmasının aksonal rejenerasyona olumlu etkisi tespit edilmemiştir. Bununla birlikte, mikroskobik değerlendirmelere göre hem BC hem de Gl iyileştirici etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate the possible effects of β-carotene (BC), Garlic (Gl) and Cinnamon (Cinn) on nerve regeneration following crush injury of the right sciatic nerve in the rat model. Sixty-four Wistar albino male rats (weighting between 260 ± 30g and age with 12 weeks) were divided into eight groups(n=8). No surgery was performed, or treatment was given to the Control (Cont) group or control positive groups that receive treatment with BC, Cinn and Gl at the dose of 100 mg/kg/day, 100 mg/kg/day, and 90 mg/kg/day respectively. In the injury group or injury-treated groups, the sciatic nerve was subjected to crush by applying 50 Newton for 60 seconds (sec). In the Inj+BC group, the animals have received 100 mg/kg/day BC. In the Inj+Cinn group, the rats were treated by100 mg/kg/day Cinn. In the Inj+Gl group, the rats were given 90 mg/kg/day Gl. Each treated group receive the tested substance 24 hours after surgery using oral gavage for 28 days. The stereological analysis, histological and functional examinations were done to assess the sciatic nerve in each group. Stereological analysis revealed that no statistical differences were seen in points of the total number of myelinated axons, the myelin sheath thickness and axonal area in all treated groups compared to the Inj group (p > 0.05). Based on sciatic functional index (SFI) evaluation, only Inj+Gl (p = 0.015) showed significant difference in increasing way compared to the Inj group. Inj+BC and Inj+Cinn treated groups showed significant differences in increasing ways by the mean of amplitude values of CMAP (p = 0.000). In conclusion, administration of BC, Cinn and Gl had no beneficial effects on regeneration of axonal fibres after sciatic nerve crush injury based on stereological analysis although, BC and Cinn had improvement the functional recovery. Furthermore, both BC and Gl showed beneficial effects based on microscopic assessments.