Restructuring occupational boundaries in digitalplatforms: How does uber curate the employment category in The United States?
  1. Tez No: 707268
  2. Yazar: MERVE KIRMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Columbia University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma örgütsel yapılarda dijital çalışma trendinin yönelimlerini ve sonuçlarını incelemektedir. Görünen o ki, iş kavramının dijitalleşmesi geleneksel çalışma şekillerinin sonunu getirmekte ve örgüt kültürü üzerindeki sınırları yeniden çizmektedir. Bu dijitalleşme süreci sadece kablosuz altyapıyı kurmakla kalmayıp, bir dizi eğitim, sosyal koruma, düzenleme ve mevzuat değişikliklerine de yeni yaklaşımlarda bulunmayı gerekli kılmakta. 2013 yılında Uber sürücüsü olan dört iii şoför firmaya karşı dava açmış ve bu daha sonra toplu davaya dönüşmüştür. Dolayısıyla bu örgütsel platformların bir parçası olarak Uber bu tarz kurumların işçi istihdamının tanımında muğlak kalan konuların nasıl yeniden yapılandırıldığını kanıtlayabilme potansiyeli olan bir örnektir. Konu ile ilgili dava dosyalarını ve haber makalelerini analiz ederek geçici işçilik kavramını ve kurumların dijital ortamdaki konumlarını yasallaştırmak için üstlendiği mücadeleyi ayrıntılı olarak inceleyeceğim. Araştırma süresince, çalışanların sınıflandırılması, ne tür bir iradeyi temsil ettikleri ve örgütün bunu nasıl düzenlediğini kavramsallaştırmaya özen gösterdim. Buradaki genel amaç da organizasyon yapısına geçişin kısa vadeli prosedür ve çoklu örgüt kültürü doğurduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the directions and implications of digital work trend in organizational studies. Digitization of work seems to eradicate traditional forms of labor and deregulate organizational culture. It not just necessitates a wireless infrastructure, a new set of skills but also brings new approaches to social protections, contract arrangements and regulatory transitions. As being part of these digitization trend, Uber, is an example that proves how these organizations restructure some of the ambiguities about the definition of employment, because Uber's driver category caused four drivers to file a lawsuit against the company in 2013, which later turned into a class action. By analyzing the lawsuit files and news articles written about the case I aim to extend the discourse on temporary employment and on how organizations undertake a major campaign to legitimize their positions in a digital environment. Throughout the research I was attentive to the conceptualization of workers, what kind of an agency they possessed, and how the organization curated it. The overall aim is to demonstrate that the transition organizations go through produces short-term and multiple organizational cultures