Ağrıya dayanıklılık ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve sağlıklı yetişkin bireylerde psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Turkish adaptation and investigation of psychometric properties of the pain resilience scale in HEALTHY adults
  1. Tez No: 707270
  2. Yazar: MÜGE DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş-Amaç: Ağrıya dayanıklılık, ağrı karşısında bireyin sergilediği tutumu ve ağrı-birey arasındaki etkileşimi yansıtan bireysel bir özelliktir. Ağrı şiddeti kadar ağrının yarattığı etkilerin algılanma biçimi aktivite, yaşam kalitesi, iyileşme süreci açısından önem taşımaktadır. Ağrıya Dayanıklılık Ölçeği (ADÖ) ağrı varlığında kişinin dengeli, sağlıklı psikolojik ve fiziksel işlevsellik düzeylerini sürdürme becerisini değerlendiren bir ölçek olup, Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı sağlıklı yetişkin bireylerde ADÖ'nün Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Materyal-Metot: Çalışmaya 332 sağlıklı yetişkin (yaş ortalaması: 32,89±12,35 yıl; 216 kadın ve 116 erkek) birey dahil edildi. Değerlendirme sırasındaki, son 1 hafta ve son 12 ay içindeki ağrı varlığı, ağrıya dayanıklılık durumu, genel dayanıklılık durumu, ağrı öz-yeterliliği, ağrıyı felaketleştirme durumu, ağrıya bağlı yetiyitimi, kinezyofobi, anksiyete-depresyon düzeyi ve genel yaşam kalitesi ilgili anketler aracılığıyla değerlendirildi. Geçerlilik için açıklayıcı faktör analizi Temel Bileşenler Analizi ile, yapı geçerliliği yöntemi Spearman korelasyon katsayısı (rho) ile, bilinen gruplar geçerliliği Mann-Whitney U Testi ile değerlendirildi. Güvenilirlik için test-tekrar test sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile, iç tutarlılık Cronbach Alfa katsayısı ile değerlendirildi. Test-tekrar testte 105 katılımcıya ilk değerlendirmeden 7-14 gün sonra ADÖ tekrar uygulandı. Standart Ölçüm Hatası (SÖH) ve En Küçük Algılanabilir Fark (EKAF) hesaplandı. Bulgular: ADÖ ile ağrı öz-yeterliliği arasında yüksek, genel dayanıklılık, ağrıyı felaketleştirme, anksiyete-depresyon durumu, mental yaşam kalitesi arasında orta düzeyde korelasyon bulundu. Yapı geçerliliği için belirlenen yedi hipotezden altısı doğrulandı. Açıklayıcı faktör analizine göre örneklem büyüklüğü yeterliydi ve ölçek üç faktörlü yapıya sahipti.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Pain resilience is an individual trait that reflects the individual's attitude towards pain and the interaction between pain and the individual. The perception of the pain's effects as well as the pain intensity is crucial in terms of activity, quality of life, recovery. The Pain Resilience Scale (PRS) is a scale that evaluates the ability of an individual to maintain a statical, healthy psychological, and physical functioning level in the presence of pain, and it has no Turkish validity and reliability. Therefore, the aims of this study were to adapt the PRS to Turkish and to examine its psychometric properties in healthy adults. Material and Methods: 332 healthy adults (mean age: 32,89±12,35 years; 216 females and 116 males) were included in the study. The presence of pain during the last week and last 12 months, pain resilience, general resilience, pain self-efficacy, pain catastrophizing, pain-related disability, kinesiophobia, anxiety-depression level, and general quality of life were evaluated by related questionnaires. For validity, exploratory factor analysis was evaluated with Principal Component Analysis, construct validity was evaluated with Spearman correlation coefficient (rho), known group validity was evaluated with Mann-Whitney U Test. For reliability, the test-retest was evaluated with the Intraclass Correlation Coefficient (ICC), and the internal consistency was evaluated with the Cronbach's Alpha coefficient. One hundred and five participants were re-assessed with the PRS 7-14 days after the initial assessment. Standard Error of Measurement (SEM) and Minimum Detectable Difference (MDD) were calculated. Results: The PRS highly correlated with pain self-efficacy and moderately correlated with general resilience, pain catastrophizing, anxiety-depression, and mental quality of life. 6 of 7 hypotheses identified for construct validity were confirmed. According to explanatory factor analysis, the sample size was sufficient, and the PRS had a three-factor structure.